2016 най-вероятно ще бъде най-горещата година в историята, с нов пик за три поредни година. Това сочат прогнозите на ООН, цитирани от световните медии.
Това на практика означава, че 16 от 17-те най-горещи записани години ще са през този век.
Според учените високите температури по целия свят и екстремното време, което е следствие от тях, показват, че промените в климата се случват по-рано от прогнозираното, а последиците от тях за хората са по-тежки.
Докладът на Световната метеорологична организация (СМО), публикуван в понеделник и огласен по време на международната среща на върха за климата в Мароко, констатира, че глобалната температура през 2016 г. е 1.2 градуса по Целзий над равнището от преди индустриалната революция. Това е опасно близо до поставената цел – 1.5 градуса C в споразумението за климата от Париж през декември миналата година, предупреждават учените.
Феноменът Ел Ниньо е допринесъл за още по-високите температури в началото на 2016 г., но основният фактор остава глобалното затопляне, причинено от емисиите парникови газове от човешката дейност.
"Още една година. Още един рекорд. Високите температури, на които станахме свидетели през 2015 г., ще бъдат надминати през 2016 г.", подчертава генералният секретар на Световната метеорологична организация Петери Талас, цитиран от британския вестник "Гардиън".
От СМО констатират още, че причиненото от човека глобално затопляне е допринесло за поне половината от екстремните метеорологични случаи, проучвани през последните години. Съществува и риск случаите на екстремни горещини да се увеличат с 10 пъти.
"Изглежда, сякаш майката природа прави изявление и ни напомня, че тя има последната дума. И то точно в момента, когато в една от двете държави най-големи източници на въглеродни емисии на планетата е избран човек, който отрича съществуването на промени в климата (Доналд Тръмп) - той заплаши, че ще отмени ангажиментите на САЩ от Парижкото споразумение", коментира климатологът Майкъл Ман от "Penn State University" в САЩ.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар