В момента науката приема, че скоростта на светлината е константа и никога не се е променяла. Според алтернативна теория обаче, това може да не е точно така и скоростта ѝ да се е променила с течение на времето. Ако това действително е така, доста изчисления може да се окажат грешни, съобщава онлайн изданието Engadget.

Науката вече разполага с технологията, която да измери скоростта на светлината не само сега, но и в исторически и в бъдещ план. Професорите Жоао Магуейджо и Нияеш Афшорди са разработили алгоритъм, който да тества за промени в скоростта на светлината.

Алгоритъмът взима предвид промените в плътността в ранните години на Вселената и спектрален индекс, който показва, че в първите секунди след Големия взрив светлината е била в пъти по-бърза. В момента той е 0.96478. Според някои теории обаче, може да е 0.968.

Основното предизвикателство е събирането на достатъчно голям обем информация, която да е прецизна. Проблемът е, че това отнема доста време. Затова учените все още не знаят кога ще имат достатъчно данни, за да направят изчисленията.

Ако теорията се потвърди, това ще промени представата за разширяването на Вселената. Ако се приеме, че тя винаги е била постоянна, скоростта на светлината не е достатъчна, за да е достигнала дистанцията, на която се намира днес. По-бързата светлина дава отговор на въпроса, но означава, че идеята за случилото се в ранните моменти на сформирането на Вселената е грешна.

Вести.бг