Бедната Северна Корея не е известна с трескаво развиваща се промишленост, но си е спечелила слава в някои африкански държави като износител на огромни статуи в социалистически стил. Съветът за сигурност на ООН наложи нови санкции, чиято цел е да орежат с една четвърт приходите на Пхенян от износ, в отговор на извършения през септември пети и най-голям ядрен опит, пише Ройтерс в петък.

Санкциите ще са насочени към износа на въглища, руда, работна ръка и статуи, се посочва в изготвената от ООН резолюция.

Производството и износа на излетите от бронз севернокорейски статуи в стил социалистически реализъм е малък източник на твърда валута за изолираната страна. Според една оценка приходите от статуи възлизат на 10 милиона долара годишно. Северна Корея обаче има добра репутация в тази сфера.

"От всички неща, които Северна Корея може и прави, тя със сигурност разбира от изкуство в стил социалистически реализъм", казва пред Ройтерс Саймън Кокрел от базирана в Пекин компания, която води туристи в Северна Корея.

От 70-те години на 20 век Северна Корея е построила паметници и статуи в около 18 африкански страни според южнокорейския художник Онеджун Че, който е правил проучвания по въпроса.

Той пресмята, че Северна Корея е спечелила над 160 милиона долара от 2000 г. от сгради и паметници в страни като Намибия, Конго, Ботсвана и Сенегал. За сравнение резолюцията на ООН планира да сложи таван на севернокорейския износ на въглища до около 400 милиона долара на година.

Един от първите паметници, които Северна Корея дарява, е построеният през 1984 г. паметник на етиопски и кубински войници "Тиглачин" в Адис Абеба. Той представлява обелиск с червена петолъчка и трима войници отпред с вдигнати във въздуха автомати "Калашников". Той бе дарен по времето, когато севернокорейската икономика бе в доста по-добро състояние от днешното, благодарение на помощи от Съветския съюз и Китай.

Статуите бяха важен инструмент за Пхенян, когато инвестираше в мрежите си зад граница, за да спечели дипломатическата подкрепа на по-малки държави в ООН.

Най-високата статуя в Африка

Разпадането на Съветския съюз през 1991 г. и последвалият масов глад унищожиха плановата икономика на Северна Корея и превърнаха подаряването на статуи в бизнес.

Това се видя най-ясно през 2010 г., когато севернокорейски работници завършиха най-високата статуя в Африка - 49-метровия Паметник на африканското възраждане, който се издига над предградие на сенегалската столица Дакар.

Статуята е струвала на Сенегал около 27 милиона долара според някои оценки. На нея мъж, гол до кръста, е прегърнал с едната си ръка жена, а с другата държи дете, вдигнато на рамото му.

Севернокорейските статуи се правят от скулптори в студио "Мансудае" - простиращ се на голяма площ комплекс , в който се измисля и създава държавна пропаганда. Засега не е ясно как институцията ще бъде засегната от санкциите.

Колоритната звезда на американския баскетбол Денис Родман получи като подарък свой бюст, направен от скулпторите в "Мансудае", при едно от пътуванията си в Северна Корея за среща с лидера Ким Чен-ун през 2013 г.

По-късно той даде пресконференция в Ню Йорк със скулптурата, поставена на масата пред него.

mediapool.bg