Редовното прибягване до раждане със секцио влияе на човешката еволюция, твърдят учени от Виенския университет, цитирани от Би Би Си.
В последните десетилетия случаите, в които бебето не може да мине през тесния родов канал, са се увеличили от 30 на 36 на хиляда в световен мащаб.
Исторически погледнато, ако не бяха цезаровите сечения, майките с тесни тазове нямаше да предадат тези гени на децата си. Най-вероятно родилката и бебето щяха да загинат по време на раждането, обясняват учените.
"Без съвременните медицински интервенции такива проблеми често са били смъртоносни. Това е подбор от еволюционна гледна точка", коментира д-р Филип Митерьокер от департамента по теоретична биология във Виенския университет.
"Преди 100 години жените с много тесен таз не биха преживели раждане. Сега го правят и предават гените на тесния таз на дъщерите си".
"Нямаме намерение да критикуваме медицинските интервенции, но те имат еволюционен ефект", уточнява той.
Според учените този тренд ще продължи, но бавно, и няма да се стигне до там, че някога мнозинството от децата да се раждат със секцио.
В световен мащаб процентът на бебетата, които не могат да минат през родовия канал, е бил 3%, но в последните 50-60 години се е увеличил до 3.3% - 3.6%. Това е увеличение с между 10 и 20 процентни пункта заради еволюционния ефект.
dnevnik.bg
Коментари
Dessca
Няма статистика, колко операции със секцио са били наложителни и колко по желание на родилката. Така че, да се каже че тесния таз е някакъв порок за момичетата е просто ....И не тесния таз е причината, а тесния родов канал. Пък и колко от родилите секцио имат дъщери и колко синове?
дедовия
И какво като са синове, ти не носят ли гени?
на баба фърчилото
"...предават гените на тесния таз на дъщерите си."
Е, може и някои синове да прихващат, но на тях в наше село, им викаме "педеруги".