И Арктика, и Антарктика достигнаха рекордно ниски нива на морския лед през ноември. Това са установили учените от Национален център за данни за снега и ледовете, като публикуваха на сайта си подробности от последните си измервания.
Учените са притеснени, защото ледове в Арктика всъщност отстъпват в момент, когато регионът навлиза в студения и тъмен период на зимата.
Топлите температури и ветровете са предизвикали рекордните спадове на леда в моретата в двата полярни региона през ноември, пишат учените, като сравняват данните със сателитните записи на нивата на леда за същия месец през последните 38 години.
В Арктика нивото на леда е бил средно 9,08 м кв. км през ноември, което е 1,95 м кв. км (или 753 000 кв. мили) под дългосрочното средно ниво за месеца през периода 1981-2010 г.
Изследователите от NSIDC заявяват, цитирани от "Гардиън", че в средата на месеца морският лед в Арктика е бил потопен за кратко време и определят това като "почти безпрецедентно" събитие. Морският лед се сви с около 50 000 кв. км през този период, най-вече в Баренцово море.
Този спад, който се случи, но в по-малка степен през ноември 2013 г., намали леда с площ по-голяма от Дания в момент, когато морският лед обикновено расте.
"Топлият океан, топлият въздух, както и вятърът в този момент– всичко това е действало срещу леда в Арктика", казва Марк Серезе от NSIDC.
В Антарктика, средното ниво на леда през ноември беше 14,54 м кв км, което е 1,81 м кв км под средната стойност за 1981-2010 г. Това е над два пъти повече от последното записано рекордно ниско ниво за месец ноември.
Арктическият морски лед обикновено расте през зимата и стига своя годишен максимум през март. В Антарктика температурите на въздуха бяха с 2-4 градуса по-топли от нормалното през ноември, със силни западни ветрове, които спомагат за разпръскването на ледовете във водата.
Спадът на морски лед през ноември следва постоянна тенденция в Арктика, където затоплящите се температури създават проблеми за местните общности и диви животни, включително полярните мечки и моржове. Топенето на ледовете на двата полюса обаче застрашава много държави, разположени по крайбрежието заради покачването на морските равнища и риска от сериозни наводнения.
dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
Тези "двата полярни полюса" в заглавието, защо ли ми звучат, като положителен плюс или, като народен фолклор?