Google отбелязва днес 105-ата годишнина от стъпването на първата експедиция на Южния полюс, водена от норвежкия изследовател и пътешественик Руал Амундсен.
На 14 януари полярниците акостират на северния бряг на шелфовия ледник Рос и в Китовия залив и построяват базов лагер, който е наречен "Фрамхайм" (Домът на Фрам) по името на кораба "Фрам", с който са пристигнали.
Амундсен и хората му прекарват зимата в строене на лагери и складиране на провизии. Планират прехода до полюса, след като започне антарктичната пролет.
На 8 септември 1911 г. настъпва затопляне и екип от 8 души тръгват към Южния полюс.
Скоро обаче температурите падат рязко до минус 50°С. На 12 септември решават да достигнат до лагера на 80° ю.ш., да оставят носените провизии, след което всички да се завърнат обратно в базовия лагер и да изчакат по-добро време. Връхлита ги антарктическа буря и полярниците едва не губят живота си.
На 19 октомври започва втори щурм, в който участват само петима души с 4 шейни с 52 кучета. На 23 октомври стигнат до лагера с провизии на 80° ю.ш.
Изкачването към антарктичното плато започва на 17 ноември и продължава 4 дни.
На 21 ноември експедицията стига до полярното плато. Налага се 24 от кучетата да бъдат заклани – с костите им са нахранени останалите кучета, а хората изяждат част от месото и оставят запаси за връщането си.
Времето е бурно и групата престоява 3 дни в очакване на подобрение, но накрая се отказват да чакат повече и на 25 ноември продължават прехода. Придвижването е трудно. На 7 декември се добират до най-южната ширина, достигана до този момент. Намират се на 180 км от Южния полюс.
На 14 декември 1911 петимата заедно с впряг от 16 кучета стъпват на Южния полюс.
Там те оставят малка палатка и писмо, в което описват постижението си в случай, че не успеят да се приберат до Фрамхайм.
Амундсен изпреварва с месец английската експедиция на Робърт Скот, който намира смъртта си по обратния път на 11 мили от спасителния лагер с провизии.
vesti.bg
Коментари
Анонимен
Уважение към всички тези смели хора!