Холандски учени от Технологичния университет в Айндховен създадоха изкуствено листо, което може да действа като миниатюрна лаборатория за създаване на лекарства на всяка точка от планетата, съобщи "Ройтерс".
Изобретението се основава на способността на растенията да използват слънцето, за да се хранят чрез фотосинтеза. Индустриалната химия засега не успява да копира този процес, тъй като светлината генерира твърде малко енергия, за да се захранват с нея химически реакции.
В случая се имитира ефективността на природата в използването на слънчева радиация. Това става с нови материали, известни като луминесцентни соларни концентратори, и много тесни канали, през които се вкарва течност и молекулите се излагат на слънчева светлина.
"Теоретично това устройство може да се използва за производство на лекарствени съставки с помощта на слънчева енергия, където си искате", казва Тимъти Ноел, който ръководи екипа.
То би трябвало да работи независимо от електропреносна мрежа, т.е. насред джунглата можете да създавате лекарства за малария. Може един ден да се прилага и на Марс или на космическа колония, допълва Ноел.
Листото е от силикон и може да работи и при непряка светлина, т.е. и когато е облачно. То обаче си остава лабораторен продукт, на който предстои още път, преди да стане достъпно за комерсиални цели.
Ноел и колегите му публикуваха откритието си в научното списание Angewandte Chemie в сряда и се опитват да подобрят енергийната ефективност, от която зависи и произвеждането на повече продукт от устройството.
Микроканалите налагат ограничение в размера, но листата може да бъдат свързвани помежду си. "На практика можеш да си сглобиш цяло дърво от най-различни листа, монтирани едновременно. Производството им е много евтино, така че има голям потенциал."
Ноел смята, че продуктът им може да стане достъпен за всички специалисти в рамките на 5 - 10 години.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар