В съвременната медицина апендиксът се счита за излишен придатък на сляпото черво без функции, който еволюцията е "пропуснала" да премахне по естествен начин от човешкото тяло, също като мъдреците. Широкото убеждение е, че той е само източник на инфекции и се асоциира с болезнения апандисит, който обикновено завършва с отстраняването на придатъка и оставя малък белег вдясно на корема. Учени от Midwestern University в Аризона обаче твърдят, че апендиксът всъщност все още има (слаба) функция в помощ на имунната система и не е излишен.

Проучването, публикувано вчера в платформата за научни открития ScienceDirect, твърди, че ролята на апендикса е, от една страна, да катализира имунни клетки в сляпото черво, и от друга - да складира и освобождава при нужда полезни бактерии в червата.

Учените изследвали не само човешкия апендикс, но и на над 530 животински видове от целия свят, които също имат такъв орган, включително шимпанзета, кучета и гризачи. Наличието му при разнородни видове, които живеят в съвсем различни условия и имат различни хранителни навици, подсказало на изследователите, че това не е случайна или закърняла издънка на природата.

Анализите показали, че животните, които имат апендикс, имат и по-висока концентрация на лимфоидна тъкан в сляпото черво, която помага за генерирането на имунен отговор при инфекции в тялото. Имало ясна връзка и между наличието на малкия орган и плътността на стените на сляпото черво като цяло.

Заедно с това учените от Аризона твърдят, че апендиксът може да работи като резервоар за бактерии, така че когато червата се изчистят от микроорганизми по някаква причина, той да запълни до известна степен липсите. Тази част от тезата им обаче все още не е потвърдена.

В храносмилателната система на човек живеят колонии от трилиони бактерии и микроби в симбиоза с целия организъм, които помагат за отговора на имунната система срещу агресивни болестотворни организми, включително като уплътняват стените на органите и ги защитават. Тази вътрешна екосистема обаче може да се наруши или разруши напълно, когато например се пият антибиотици, при хранително отравяне или други събития, които предизвикват пълно изпразване на червата.

Точно в тези случаи според екипа от Аризона би трябвало да се активизира апендиксът и да освободи нова доза полезни бактерии, които да уплътнят наново червата. Те са потвърдили, че здравият апендикс е пълен с такива полезни микроорганизми, само че в хода на изследванията им процесът на освобождаването им не е възникнал нито веднъж. Същата теория защитават и други учени за пръв път преди 10 години, но отново без сигурно доказателство.

От американския университет признават, че без апендикса може да се живее напълно нормално, но настояват, че той все пак има, макар и малка, функция в помощ на имунитета.

dnevnik.bg