Над 30 учители, работещи в средните и основните училища и професионалната гимназия в Нови пазар, излязоха с открито писмо срещу Наредба № 1/16.01.2017 г. на МОН. Тя регламентира възстановяването на транспортните разходи на педагогическите специалисти, които работят в населени места извън местоживеенето си.
В Наредбата е посочено, че право на възстановяване на транспортни разходи имат само педагогически специалисти, които пътуват и работят в населени места с жители до 5 хил. души. Нови пазар е с по-голямо население, но в града работят много преподаватели от Шумен.
„Чрез настоящото писмо ние педагогическите специалисти, работещи в училищата в Нови пазар, категорично изразяваме несъгласие и протестираме срещу съдържанието на подписаната в последните дни Наредба от министъра на образованието в оставка Меглена Кунева“, се казва в отвореното протестно писмо на учителите.
Според тях текстът, в който е посочено, че се възстановяват разходите за транспорт само на учители, пътуващи до населени места с до 5 хил. жители е дискриминационен.
„Поради какви причини така грубо и необяснимо се дискриминират, пътуващите учители до малките градчета, спрямо пътуващите учители до селата? Нима работните заплати на тези учители са по-различни, по-високи или съдържат допълнителни опции за компенсиране на направените лични разходи от пътуващите?“, пишат в писмото си педагогическите специалисти, които пътуват до Нови пазар.
Те посочват, че месечният разход за пътуване на учител е в порядъка на 100-120 лв.
Според учителите, ако никой не чуе гласа им и не се спре обнародването на Наредбата в Държавен вестник, ще се направи „лоша услуга на образованието“.
Чрез писмото си учителите настояват компетентните органи да премахнат дискриминационния текст „малки селища“ от Наредбата.
„Никой няма полза от противопоставяне на едни преподаватели на други в зависимост от населеното място, в което работят. Всички преподаватели работим за и в името на децата и учениците на Република България“, се посочва още в отвореното протестно писмо.
То е прието на протестна среща на педагогическите специалисти, които пътуват ежедневно от Шумен до Нови пазар и обратно. Подписано е от представители на ПГХДТ „Проф. Д-р Асен Златаров“, СУ „Васил Левски“, СУ „Хан Исперих“, ОУ „Н. Й. Вапцаров“ и е адресирано до министъра на образованието и науката, министъра на финансите, Синдиката на българските учители и кмета на община Нови пазар.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
В Базовото училище 10℅-ното увеличение на заплатите е факт. Днес си подписах допълнителното споразумение. Който работи с повече деца в клас или има наградени ученици, получава до половин заплата отгоре.
Картите на учителите пътуващи от по-малки населени места са за сметка на делегирания бюджет на училището.
Парите стигат за всичко, когато се разходват рационално и не се краде.
1717
Вие, които обвинявате учителите, защо не се върнете назад в спомените си и не откриете спомена за любимата учителка, която е била винаги готова да Ви изслуша, погали и поплаче заедно с Вас.
Пишете всички тези гнусотии БЛАГОДАРЕНИЕ на ,,учителите, които не стават за нищо''.
Кой Ви научи на А, Б...?
sova
По професия съм учител и съм от Нови пазар,но не работя като педагог по причина,че когато кандидатствам за работа в града-назначават учител от Шумен,макар,че имам повече стаж.Не съм съгласна с колегите,че трябва да им се възстановява транспорта.Нима в големите градове не се ползва транспорт до работното место?
Зз
Всички които не са работи ли в друго населено място нищо незнаят. Работният ден на приходящите става 10-12 часа но това от никого не се отчита. А колкото до данъците моля ние сме на държавна работа и до стотинка се издължаваме на държавата а при частника как е? Но за съжаление хората станахме толкова лоши,че процента който ни пбащаше досега държавата на местните коментара беше
,че вземаме пари над заплатата а нали с тези пари ние пътуваме? Жалко за управниците които подписаха тази Наредба1 съвсем ни дискриминираха. А относно кой как си гледа работата напротив местните винаги са били привилигировани защото в тези малки градчета навсякъде цари шуробаджанащината и приходящите се товарят с повече работа.
555
Пътуващите по-скоро мрънкащите само това правите и се киприте по цял ден! С надсмешка гледате децата, чийто родители не могат да ги издокарат като вас. Но се надявам и силно вярвам, че тези деца един ден ще бъдат на по- добра работа от вас и няма да пушат като вас учителите пред входа на училището. Само крещите и това правите са съжеление!
2222
Дискриминираните, какво биха казали за работното време? Колегите им са заставяни да се съобразяват и да поемат техните задължения съобразявайки се с удобните им автобуси, на други места изобщо се изключват от определени задължения.Като се започне от учителски съвет,......
х
Имаше някога учители, които живееха със семействата си в селата и бяха учители на цялото село, а не само на децата.Връщаха се в родните си места само през ваканциите.Целият им трудов стаж беше на село. А сега - отиват с автобуса , изкарат часовете и бързат обратно да се приберат. Колко часа работят? Истинските учители вече ги няма.
:)
а работещите в производствените предприятив втора ръка ли, че за тях няма пари за пътни, все за учителите има само привилегии и въпреки това само те роптаят
Анонимен
в писмото не виждам подпис на кмета. Защо пише че е разписано писмото и от него?
Правилно е че спират парите за тези пътуващи. Заели са местата от години и даже и да има млад специалист местен той да ходи по селата. Малък ли е Шумен да работят там. И толкова са качествени, че децата се изнесоха да учат в Шумен .