Половин век след трагедията, отнела живота на трима американски астронавти, NASA показа за пръв път в петък капсулата, обгоряла в тежкия инцидент от 27 януари 1967г.

По време на рутинна тренировка преди старт Върджил "Гъс" Грисъм, Едуард Уайт и Роджър Чафи се задушават от избухналия пожар. Те не успяват да отворят навреме състоящият се от три модула люк. Пожарникарите в Кейп Канаверал се намесват веднага, но не успяват да помогнат.

На специална церемония капсулата, извадена от хранилището на NASA, бе включена в музея на космическия център "Кенеди", за да напомня са рисковете, съпровождащи космическите полети дори на земята.

"Ако инцидентът се бе случил в космоса, никога нямаше да разберем какво точно се е случило", каза на церемонията Том Стафорд, бивш астронавт от програмите Gemini и Apollo. Разследването установява няколко пропуска в конструкцията на капсулата, причинили пожара. Сред тях са окабеляването, запалимите материали и средата от чист кислород. След поправките полетите са подновени през октомври 1968г. и по-малко от година след това - през юли 1969г., за пръв път човек стъпва на Луната.

Церемонията бе едно от събитията, с които през седмицата NASA почете паметта и на астронавтите, загинали в катастрофите с космическите совалки Challenger (1986) и Columbia (2003).

Директорът на центъра "Кенеди" - бившият астронавт Робърт Кабана, обърна внимание, че догодина NASA планира да започне използването на частни ракети за извеждане на хора до Международната космическа станция и колко е важно инженерите в SpaceX и Boeing да си вземат поуки от трагедиите от миналото.

"Ню Йорк таймс припомни, че като питали навремето Грисъм как да постъпят, ако загине, той отвърщал: "Вдигнете купон". В петък в Кейп Канаверал бе дошъл японец с голямабутилка саке, който разказа, че загиналият астронавт му напомнял на баща му и че е един от множеството хора, които възприемат Apollo като дело на човечеството, а не само на американците.

dnevnik.bg