Шейсет и седмото издание на кинофестивала "Берлинале"(9-19 февруари) започва днес с първия игрален филм на френския продуцент и сценарист Етиен Комар "Джанго" - емоционална биография на гениалния белгийския китарист от ромски произход Джанго Райнхарт. Главната роля се изпълнява от нашумелия във Франция актьор Реда Катеб, а негова партньорка е известната френска актриса от белгийски произход Сесил дьо Франс.
Действието се развива през 1943-та година в Париж, по време на окупацията на френската столица от нацистите и проследява трагични моменти от личния живот на музиканта и семейството му. Но заедно с това се разкрива яркия талант на изключителния китарист. Музиката на Райнхарт във филма се изпълнява от Уорън Елис, известен австралийски композитор и джазмен, справящ се еднакво леко както с клавишните, така и със струнните инструменти. Заедно с него със свои записи участва и холандската джаз банда "Розенберг трио", известна с преклонението си към музикалния стил на ромския гений Райнхарт – Джанго.
Освен че открива фестивала, "Джанго" ще участва в състезанието за "мечките" заедно с останалите 17 филма от големия конкурс. Извън конкурса ще бъдат показани шест заглавия. От общо 24-те филми, които върху които ще бъде основният фокус през следващите 10 дни, 22 ще имат своята световна премиера. "Джанго" е един от двата дебюта в конкурса.
Тази година публиката ще получи възможността да види най-новите филми на сериозни имена в световното кино като Фолкер Шльондорф от Германия, Аки Каурисмаки от Финландия, Агнешка Холанд от Полша, Илдико Енеди от Унгария, Калин Петер Нетцер от Румъния ("Златна мечка" и наградата на ФИПРЕССИ за дебютния му филм "Позиция на дете", 2013).
Шльондорф, който отдавна е известен с любовта си към литературното наследство на големия швейцарски писател Макс Фриш, се е захванал с повестта му "Монтаук" и е заснел екранната й версия "Завръщане в Монтаук". Очакванията са за силно емоционален филм, в който значение ще имат същината на писателския труд и любовта. Също по литературно произведение, този път на полската писателка Олга Токарчук и нейния бестселър "Карай плуга си през костите на мъртвите", е заснет филмът "Следи" на Агнешка Холанд - отдавна е призната за една от най-именитите жени-режисьорки в световното кино. Филмът е лансиран като напрегнат трилър, чието действие се развива в планинско село между Полша и Чехия. По време на лов внезапно започват да изчезват млади мъже. Няма как Холанд да е спряла само до детективския момент, тъй като критичното й отношение към непрекъснато нарушаване на екологичното разновесие в природата е отдавна известно.
Аки Каурисмаки, който преди време разтопи публиката с топлата задушевност на своя "Хавър" (2011), ще покаже своеобразното му продължение с "Другата страна на надеждата". И тук действието ще се случва на пристанище. (Хелзинки). На Каурисмаки се разчита да внесе поредната доза човешка чувствителност към трудната съдба на емигрантите.
Добре позната на публиката с успешния си "Моят двайсети век" (1991), именита унгарка Енеди ще покаже "За тяло и за душа". И в този филм се очертава да видим много нежност, най-вече в любовния диалог между мъж и жена, които се опитват да се разтворят един към друг. Също за любов, само че между двама състуденти в съвременна Румъния, ще става дума в "Ана, любов моя" на вече радващия се на голямо уважение Петер Нетцер. Очаква се романтичната драма, в която ще се преодоляват типични табута и фобии на посткомунистическото общество, да породи неизбежни сравнения с други филми от "новата вълна" на румънското кино.
Прави впечатление и продължаващото желание на Берлинале да поддържа културното многообразие на главния конкурс. В този смисъл с особен интерес се очаква Félicité на родения във Франция режисьор със сенегалски корени Ален Гомис. Той ще разкриe трудното ежедневие на талантлива чернокожа певица, принудена да работи в нощен бар в столицата на Конго, Киншаса. Китай ще се представи с анимационния филм Have a Nice Day, в който по всичко личи, ще става дума за стилизирана дисекция на съвременното китайско общество, а не за до болка познато ни развлечение.
Подобно на други години, организаторите пак са дали път на документалното кино, включвайки в конкурса 107 минутния филм на уважавания немски документалист Андреас Вайел, посветен на нестандартната личност на немския авангарден визиулист Йозеф Бойс и на сложните му пътешествия между скулптурата и медицината.
Тази година страната ни се представя чрез ко-продуцентско участие в сръбско-българо-македонския филм "Реквием за госпожа Йелена" на талантливия сценарист и режисьор Боян Вулетич. Филмът е селектиран в официалната програма Panorama Special и световната му премиера ще се състои на 13 февруари в престижното кино Zoo Palast. Специално за целта за Берлин ще пътуват авторът на звуковия дизайн Борис Траянов и звукоинженерът Александър Бъчваров. Очаква се изключителната сръбска актриса Миряна Каранович, която изпълнява ролята на обсебена от мисълта за самоубийство вдовица, да сподели впечатления от снимачния период в България в ранната пролет на миналата година.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар