Зимбабве планира парти за хиляди празнуващи в чест на президента Робърт Мугабе, който днес навършва 93 години и е най-възрастният държавен глава в света. Вече седмици наред държавната телевизия започва емисиите си с поздравления към него по този повод.
Но най-приближените на Мугабе, който е начело на африканската страна близо 40 години, вече гледат напред към неясното бъдеще.
Управляващата партия ЗАНУ-ПФ определи Мугабе за свой кандидат в изборите догодина, а самият президент обяви, че би желал да доживее до 100 г. и да управлява пожизнено.
Мугабе каза, че не е готов да се оттегли и добави, че няма намерение да подготвя и свой наследник. "Наследник се подготвя от народа. Повечето от хората чувстват, че няма заместник, наследник, който да е приемлив за тях поне толкова, колкото съм приемлив аз", каза той.
Според анализатори обаче неотдавнашни изявления на съпругата му може би показват, че той всъщност намалява темпото. В първия си митинг за последните месеци първата дама Грейс Мугабе говори пред многохилядното множество не за празничните чествания, а за възможността президентът да умре.
"Ако Господ реши да си го прибере, ние ще го номинираме като покойник" в предстоящите избори, "Ще сложим името му върху изборната бюлетина само за да покажем, че народът обича своя президент", каза тя.
По-рано първата дама е казвала, че е готова да бута съпруга си в инвалидна количка, само и само да може да продължи да управлява.
Вниманието все пак се насочва към сценария "след Мугабе", каза политическият анализатор Александър Русеро.
В случай, че президентът почине, подаде оставка или се окаже недееспособен, според конституцията остатъкът от мандата му се поема от първия вицепрезидент.
Уловката тук е, че Зимбабве има двама вицепрезиденти.
Те спадат към яростно съперничещи си политически течения и никой от тях не е определен за официален първи вицепрезидент. Това може да доведе до голяма бъркотия с наследяването.
"Но точно такава бе играта на Мугабе от години - да държи наследника си в тайна, като настройва една фракция срещу друга, - каза Габриел Шумба - адвокат правозащитник и председател на базирания в Южна Африка Форум на изгнаниците от Зимбабве. - Това положение сигурно го е устройвало, но лошото е, че когато той изчезне от сцената, страната ще бъде хвърлена в ужасна несигурност."
Мугабе е начело на управляващата партия ЗАНУ-ПФ от 1975 г. и управлява страната от 1980 г., когато Зимбабве получи независимост след ликвидирането на режима на бялото малцинство. В ранните години на независимостта той обра овациите заради помирението с бившите колонизатори. После обаче се превърна в международен парий заради приписваните му нарушения на правата на човека и изборни нередности.
Дневник
Коментари
Добави коментар