Много малко хора са имали възможността да видят калифорнийската морска свиня – най-малкият представител от семейство Морски свине на Земята.

Тези, които са успели да зърнат сладките чипоноси създания, най-често са рибари, които погрешка са извадили лъскавите им окървавени тела, оплели се в мрежата им.

Калифорнийските морски свине са вид едри бозайници от семейство Морски свине, известни още като "Вакита". Морските свине от своя страна са семейство морски бозайници от разред Китоподобни - близки до делфините, но се отличават от тях главно с по-малките си размери и по-късата си заоблена муцуна.

Застрашените от изчезване делфиноподобни се намират единствено в северната част на Калифорнийския залив в Мексико. Обикновено се хранят главно с риба, а телата им достигат до дължина от 140 см.

Отличават се с тъмни кръгове около очите и муцуните си, което ги прави да изглеждат сякаш винаги се усмихват.

До 2016 година общият брой на калифорнийските морски свине се оценяваше на около 60. Поради честото им оплитане в рибарските мрежи, липсата на риба, замърсяването на естествения им хабитат и още негативни фактори, днес на Земята са останали само 30 представители.

Бракониерите са основният враг на застрашения вид морски бозайници.

При убиването на друг застрашен вид -  рибите тотоаба, които плуват във водите на Калифорнийския залив, драстично намалява и броят на калифорнийските морски свине само за година.

Китайци плащат хиляди долари, за да ядат от този вид риба, вярвайки, че има лечебни сили. Това води и до увеличаване на бракониерството в областта и убиването на много от морските бозайници погрешка.

От 2011 г. 90 процента от калифорнийските морски свине са убити

по време на лов за тотоаба, според данни на екип на мексиканския Национален институт по екология и климатични промени.

Еколозите вече са опитвали почти всичко, за да спасят вида от изчезване – дори са дали задачата за опазването му на мексиканските военноморски сили,  но всички опити са неуспешни.

Единственият начин е морските бозайници да бъдат затворени в естествената им среда, докато опасността от бракониерството изчезне.

"Винаги сме били против пленяването на животни“, казва Лоренцо Бранчо, част от екипа на мексиканския национален екологичен институт, пред „Ню Йорк Таймс“. Затварянето им е в разрез с етиката на еколозите, но пък е нужно за спасяването им. 

Вести.бг