Ректорите на 7 университета поискаха подкрепа от изпълнителната власт за висшите училища от Северна България, за които в бюджета са заделени само 27%. Позицията си те изразиха на среща във Варна, съобщиха от пресцентъра на Шуменския университет.
На срещата, която бе по инициатива на проф. д.и.н. Георги Колев – ректор на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски, проф. д-р Пламен Илиев – ректор на Икономически университет - Варна, проф. д-р Велизара Пенчева – ректор на Русенския университет, проф. д-р инж. Росен Василев – ректор на Технически университет - Варна, проф. д-р Христо Бонджолов – ректор на Великотърновския университет, доц. д-р Иван Марчевски – ректор на Стопанската академия в Свищов и проф. д.т.н. Райчо Иларионов – ректор на Техническия университет в Габрово бяха поставени и въпроси, свързани с приема, финансирането и рейтинговата система на висшето образование.
Ректорите настояват методиката за определяне на средствата от държавния бюджет за издръжка на обучението в държавните висши училища в България да бъде съобразена с особеностите на регионите, в които университетите функционират. Те посочват, че "Моделът трябва да е стимулиращ, а не санкциониращ“.
Според тях рейтинговата система трябва да се използва за целите, за които е предназначена, а не да участва в методиката за финансиране на висшите училища и други методики за разпределение на средства по оперативни програми и извънбюджетни средства на държавата.
Ректорите се обединиха в несъгласието си с промяната в чл. 4, ал. 1 в проекта за изменение на ПМС 63/2016 г. Той е предложен за обществено обсъждане от МОН и според него максимално допустимият брой студенти в държавни висши училища ще се определя само на база приетите държавна поръчка от предходната година.
Ректорите предлагат да се запази досегашния текст за определяне на държавната поръчка за учебната 2017/2018 г. и да се разработи нов нормативен акт за следващата учебна година. Те изтъкват още, че към публикувания проект за изменение липсват мотиви за предлаганата промяна.
ШУМ.БГ
Коментари
5
4-5 университета в България, но с високо качество, са повече от достатъчни, предвид и демографския срив в страната. Огромното множество от университети е хранилка за пишман-преподаватели и измислени полуграмотни студенти. Уви, Шуменският университет е абсолютно изкуствено наименован университет и не мисля, че някога в историята си е бил нещо повече от петоразряден инкубатор на неграмотници и местоседалище на измислени преподаватели. Единствен СУ има място в световната класация на университетите, но и той е едва след 700-тното място.
Перата
Шуменският т. нар университет ако до сега не е мислел, сега ще трябва все повече да мисли към кой от изборените да стане факулет.
На времето беше филиал към Софийския и така беше най-добре, за съжаление сега е чалга пуц
студент
Те и новоназначените преподаватели са измислени доктори и доценти
мислител
Много измислени специалности .Прием на всеки желаещ да плаща такса редно ли е.Използвате образованието само за печелене на пари.Какви заплати вземат професорите и доцентите по 2-3 хиляди и отделно премии за колко часа работа.И стават все по нагли всички са им длъжни.
студент
Те и новоназначените преподаватели са измислени доктори и доценти
новоизмислен преподавател
Този нещастен град ще разбере какво е имал едва когато загуби Шуменския университет. Всеки десети "шуменец" е или студент, или си облизва пръстите от консумацията на студентите – я услуги, я квартирка, я бакалничка или кафененце. Когато си отидат студентите и "измислените преподаватели", на които всички завиждат по български, в Шумен ще останат само говорещите съседен на Бг език.
патаран
Съгласен, шуменецът не е нито търновец, нито варненец, че да се гордее с университета си. На него му дай да завижда.
$
Дай на човека свобода, за да му видиш цената.
някой
То сега да не би да се говори на по -различен език?
Шуменския университет до 2005-6 г. подготвяше добри специалисти, след това всичко е шкарто!