Ректорите на 7 университета поискаха подкрепа от изпълнителната власт за висшите училища от Северна България, за които в бюджета са заделени само 27%. Позицията си те изразиха на среща във Варна, съобщиха от пресцентъра на Шуменския университет.
На срещата, която бе по инициатива на проф. д.и.н. Георги Колев – ректор на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски, проф. д-р Пламен Илиев – ректор на Икономически университет - Варна, проф. д-р Велизара Пенчева – ректор на Русенския университет, проф. д-р инж. Росен Василев – ректор на Технически университет - Варна, проф. д-р Христо Бонджолов – ректор на Великотърновския университет, доц. д-р Иван Марчевски – ректор на Стопанската академия в Свищов и проф. д.т.н. Райчо Иларионов – ректор на Техническия университет в Габрово бяха поставени и въпроси, свързани с приема, финансирането и рейтинговата система на висшето образование.
Ректорите настояват методиката за определяне на средствата от държавния бюджет за издръжка на обучението в държавните висши училища в България да бъде съобразена с особеностите на регионите, в които университетите функционират. Те посочват, че "Моделът трябва да е стимулиращ, а не санкциониращ“.
Според тях рейтинговата система трябва да се използва за целите, за които е предназначена, а не да участва в методиката за финансиране на висшите училища и други методики за разпределение на средства по оперативни програми и извънбюджетни средства на държавата.
Ректорите се обединиха в несъгласието си с промяната в чл. 4, ал. 1 в проекта за изменение на ПМС 63/2016 г. Той е предложен за обществено обсъждане от МОН и според него максимално допустимият брой студенти в държавни висши училища ще се определя само на база приетите държавна поръчка от предходната година.
Ректорите предлагат да се запази досегашния текст за определяне на държавната поръчка за учебната 2017/2018 г. и да се разработи нов нормативен акт за следващата учебна година. Те изтъкват още, че към публикувания проект за изменение липсват мотиви за предлаганата промяна.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Като съдя по стилистиката и правописа, повечето от критикарите на Шуменския университет са обикновени неграмотници, които скрити зад анонимността имат възможността да се поизпъчат, да си кажат, брей и аз съм нещо. Пък той е едно нищо. Икономиката и висщите училища са тези, които повишават потреблението. Другите градове що драпане драпат да открият ВУЗ, ние нашия го плюем. Хайде да излезе някой с името си и да напише нещо без поне 3 правописни грешки!
fifi
Още в далечната 2000г помня как забрадките се редяха в столовата по терлици. Сега ако застана пред деканата сигурно ще се чудя дали не се намирам в анадола. Българските студенти вероятно са кът.
Petrana
По-глупав, по-прост и толкова филистерски град като Шумен няма в България. Всеки университетски град се гордее с вуза си, само шуменци си го оплюват. ШУ е основан през далечната 1879 г., когато още никой не е и сънувал, че ще има СУ, който се открива през 1888 г. Ако Шумен беше станал столица, щяхме да се гордеем с ШУ, но нали не сме, дай да ближем дупето на София. Я се огледайте! Всеки втори специалист в Шн е завършил ШУ (навремето ВПИ).
kotaraka v chizmi
Така е. И кадрите му се реализират навсякъде, и ги ценят. Освен това няма друг ВУЗ в региона, който да има традициите на ШУ, както и широкия обхват на специалностите му.
grazdanin
Моето дете учи там и сме много доволни. Знам само, че педагогическия е малко слаба ракия, неграмотнички са горките. Пък какво искаме, кой да учи там? да се огледаме, каквото по улиците и кафенетата, такова и в ШУ. Те да не са от марс.
Xaxaxa
Само държавни пари точат номенклатурчиците на службица там. Това им е единствената цел. Влизат и в схеми със студентите за стажове, магистратури и тн. Трябва да го направят филиал на СУ и да се изгонят бившите военни които са го окупирали сега.
Нане
Не искам на мен да ми е добре, искам на Вуте да му е зле! Ето това е! Трябва да си много ограничен, злобен и откровено прост, че да не виждаш ползите от наличие на университет в града ти.
Няма да убеждавам никой, защото трябва да желаеш да видиш реалността, а не да плюеш иззад клавиатурата срещу всичко и всички. Да няма университет, да няма библиотека, да няма театър, да няма военно училище, да няма средни училища... След това следва Шумен да се развива и да достигне Търговище, Силистра, Тутракан и дори Долно Уйно. Няма да има студенти, квартири, магазини, стипендии, здравни осигуровки за студентите, данъци и т.н. и т.н. Само злобни, но пък самодоволни в злобата си човекоподобни създания, които ще продължават да мразят накрая и себе си дори. Останете със здраве!
Мари
Всичко написано за мен е една болка, че имаме нещо, което не ни удовлетворява. Така е, защото всичко е комерсиализирано. Давайте им изпитите за да имаме студенти, дайте им титли за да имаме някакво лице на Университет. Споменават се квартири, барчета, магазинчета. Всичко е страшно жалко.
Акордеониста
Какво да говорим за Шуменския университет.В него работят много свестни преподаватели.но за съжаление има и некадърници като Тодорка Малчева например от катедра Музика.