Хората, живеещи в близост до летища, знаят, че шумът от самолетите е много стресиращ и затормозяващ. Според ново германско проучване обаче, той има и реални отражения върху здравето - руши съдовете на кръвоносната система и може да причини дългосрочни здравословни проблеми, свързани с кръвното налягане и сърцето, пише ДПА.

В Университетската болница в Майнц провели експеримент с мишки, като ги подложили на периодичен шум, сходен по децибели на този от близко преминаващ самолет. На контролната група мишки за същия период бил пускан бял шум.

Още в първия ден съществата в експеримента показали повишени нива на стресовите хормони, включително адреналин, норадреналин и кортизон, които при редовно генериране в организма причиняват високо кръвно налягане. Освен това за кратко време шумът успял да наруши способността за съдоразширяване на вътрешната тъкан на кръвоносните им съдове (ендотел), предизвиквайки състояние, известно като ендотелна дисфункция.

Университетската болница, провела изследването, е в близост до едно от най-големите летища в Европа - във Франкфурт - и от години изследва вредите от шума, на който десетки хиляди хора са подложени зарази работата си или разположението на дома си.

В изследване от 2013 г. учените от Майнц доказали, че прелитащите самолети през нощта имат същите вредни ефекти и стимулират производството на хормони на стреса, дори когато хората спят. В следващо свое проучване установили също и, че вредите върху кръвоносните съдове и повишаването на кръвното налягане са особено отчетливи и агресивни при хора с вече налична исхемична болест на сърцето или предразположение към такава.

Успоредно, германските учени търсят и решения на тези проблеми. В изследванията си са установили например, че ендотелната дисфункция, предизвикана от шум, се повлиява добре от витамин С, както и че физическите упражнения и медикаментите за заздравяване на сърдечно-съдовата система и понижаване на кръвното налягане е възможно да намалят или дори да предотвратят вредите. Въпреки това от болницата, която също е жертва на шумово замърсяване, настояват, че най-важното промяна трябва да дойде от самите авиокомпании с подобряване на технологиите им за намаляване на вредните звуци.

Дневник