Предупредих шефа, че от зимен сън минавам директно на пролетна умора... Вариации на тази шега се разменяха цял ден вчера, когато настъпи астрономическата пролет по нашите ширини. Шегата обаче може да е вярна - рязкото затопляне от началото на март прави преходът между сезоните още по-мъчителен и възникването на пролетна умора - още по-вероятно, ако не се вземат мерки.
Що е то пролетна умора
Пролетната умора не е болест и не е свързана с драстични физически или психически страдания, а е естествен период на адаптация и затова справянето с нея е сравнително лесно при добро желание и старание. Според популярната статистика, около половината от хората изпитват този дискомфорт при смяната на сезоните и това е пряко свързано с начина им на живот през зимата. Тези, които в студените месеци са спортували активно и са яли повече плодове и зеленчуци, би трябвало да се адаптират много по-бързо.
Сега, когато зимата си отива и настъпват по-слънчеви и топли дни, останалите се чувстват по-уморени, раздразнителни, сънливи, усещат тежест в крайниците и са разконцентрирани, защото им липсват витамини, имат забавен метаболизъм и вероятно - излишни килограми, натрупани от Коледа насам. Това как се чувстват, вече не се вписва в разпролетяващата се обстановка, защото мрачните зимни месеци са си отишли, а може и още да се борят със зимната депресия.
Пролетната умора обикновено трае между две и три седмици, а при хората в добра форма може да премине в рамките на няколко дни или да не се усети изобщо. По-податливи са по-възрастните хора и представителите на женския пол.
Пет стратегии за преодоляване на пролетната умора
1. Здравословни и обилни на витамини храни ще ускорят адаптирането от единия сезон към другия, защото забързват метаболизма, прочистват тялото и дават енергия. За да се подхрани тялото с витамин В1, който е основна хранителна съставка за нервната и кръвоносната система, се препоръчват също боб, ядки, семена и зърнени култури, риба, телешко месо, спанак, аспержи.
Добре е да се приемат и повече течности, не по-малко от 1.5 – 2 литра на ден, като освен вода са препоръчителни чай и фреш, но не и газирани подсладени напитки.
2. Сауна и контрастни душове. Големите температурни колебания, които има все още в денонощието, могат да окажат сериозен натиск върху кръвоносните съдове и кръвообращението, но закаляването на тялото с редуване на топли и студени душове или парна баня, не само ще прогонят пролетната умора по-бързо, но ще предпазят тялото от някои от задаващите се вируси със затоплянето на времето.
3. Разходки и спорт. Началото на пролетта е идеално време да се поднови активното движение и спортуване на открито, дори и да е по-студено. Те не са толкова ключови за ускоряването на метаболизма колкото храненето, но заздравяват сърцето и мускулите след зимния застой. Ако не бягане или активен спорт, то и продължителни разходки един-два пъти в седмицата са достатъчни, макар че повече е по-добре.
4. Колкото може повече слънце. Повече време на слънце означава зареждане с повече витамин Д, който обикновено е на минимум след зимата, както и с хормона на щастието серотонин. Разходките навън през деня, докато пече пролетното слънце, имат двоен ефект.
5. Храна за душата. Меркита за тонизиране на тялото би трябвало да помогнат и срещу апатията и ниската продуктивност, които са типични за пролетната умора, но те изискват и повече усилия за постигане на душевен баланс.
Начин да се редуцира стресът е чрез медитация и различни методи на релаксация, или пък класическо "нищоправене". При други може да помогнат повече социални контакти и намиране на развлечения навън, дори и да са насила от началото. Разходка сред природата през уикенда сам или с приятели в този смисъл би имала и троен ползотворен ефект.
Дневник
Коментари
Анонимен
И глухарче. Глухарчето пречиства кръвта.