Германски учени тестват как работи най-мощното изкуствено слънце в света, съобщи агенция "Ройтерс" и британският вестник "Гардиън" като се позовават на информация от сайта на изследователския център.

Надеждите на научния екип са, че интензивният източник на светлина може да се използва за генериране на гориво, което да е устойчиво.

Експериментът "Synlight" се провежда в Юлих, на запад от Кьолн. "Слънцето" е направено от 149 насочени нагоре прожектори и светлината им е около 10 000 пъти по-интензивна от естествената слънчева светлина на Земята.


Когато всички тези лампи се насочат, така че да концентрират повече светлина върху една-единствена точка, уредът може да генерира температури от около 3 500C - от два до три пъти над температурата на доменна пещ. "Ако влезете в стаята, когато уредът е включен, ще изгорите веднага", казва проф. Бернард Хофшмит, директор в германския център "Aerospace", където се провежда експериментът. Той подчертава, че промените в климата се ускоряват с бързи темпове, което налага да се ускорят и научните иновации.

Крайната цел на експеримента е да постигне оптимална настройка за концентриране на естествена слънчева светлина за производството на водородно гориво. Експериментът изследва възможността за извличане на водород от водна пара, който след това да се използва като източник на гориво за самолети и автомобили.

В момента "Synlight" използва голямо количество енергия - за четири часа работа на уреда е нужен ток колкото за четиричленно домакинство за една година, но учените се надяват, че в бъдеще естествена слънчева светлина може да се използва за производството на водород по въглеродно неутрален начин.

Dnevnik.bg