Рекордьорът по титли от Големия шлем Роджър Федерер се класира за 1/8-финалите на турнира от сериите "Мастърс 1000" в Маями след безупречна победа над аржентинеца Хуан Мартин дел Потро. 35-годишният швейцарец спечели с 6:3, 6:4 за 82 минути и записа 15-а победа в 16-ия си мач през 2017 г.

Федерер показаха страхотна ефективност и спаси всяка една от петте възможности за пробив, които се откриха пред Дел Потро. В същото време швейцарецът реализира две от своите седем - за 5:3 в първия сет и за 3:2 във втория.

И в двата случая аржентинецът имаше шансове да върне пробивите, но Федерер показа по-здрави нерви и не изпусна преднината си. Двукратният шампион в Маями постигна 16-ата си победа от 21 мача срещу 28-годишният играч от Тандил.

"Чувствах, че държа нещата под контрол и съм способен да създам повече шансове от съперника. Бях по-агресивният тенисист и това ми донесе победата", коментира Федерер на пресконференцията след двубоя.

Следващият му съперник е испанецът Роберто Баутиста Агут, който направи обрат срещу американеца Сам Куери - 3:6, 6:2, 6:3 след близо два часа игра.

Поставеният под №1 в Маями Стан Вавринка също преодоля третия кръг с бърза победа. 32-годишният швейцарец имаше нужда само от 70 минути, за да елиминира тунизиеца Малек Джазири след 6:3, 6:4.

Вавринка имаше по-малко възможности за пробив от съперника - четири срещу шест. Той обаче не загуби нито веднъж подаването си, а в същото време реализира два пробива, което му беше напълно достатъчно за скоростния успех.

В спор за място в четвъртфиналите световният №3 ще срещне Александър Зверев, който оцеля в най-драматичния мач от началото на турнира.

Германецът спаси три мачбола и направи обрат срещу американеца Джон Иснър след три тайбрека. Двубоят продължи два часа и 40 минути, а поставеният под №16 Зверев спечели с 6:7 (5), 7:6 (7), 7:6 (5).

През изминалата нощ имаше още три много зрелищни и оспорвани двубоя, които продължиха около два часа и половина. Ник Кириос спечели надстрелването с Иво Карлович с 6:4, 6:7 (4), 7:6 (2), Давид Гофен обърна Диего Шварцман след 4:6, 6:3, 7:5, а Адриан Манарино победи Борна Чорич с 6:4, 2:6, 7:6 (3).

Кириос и Гофен ще се изправят един срещу друг в битка за място във финалната осмица, а Манарино ще играе с Томаш Бердих, който не срещне трудности срещу Жил Мюлер - 6:3, 6:4.