Над 300 милиона души по света страдат от депресия. Това психическо заболяване вече е причина номер едно за дълготрайно увреждане на здравето и загуба на трудоспособност. За малко повече от десет години обхватът на депресията е нараснал с повече от 18%, но в същото време не се предприемат значими мерки срещу тенденцията или в помощ на страдащите хора.
Равносметката прави Световната здравна организация седмица преди Световния ден за борба с депресията - 7 април, за да обяви началото на кампанията си "Депресия: Нека поговорим".
Психическите терзания продължават масово да са обект на обществена стигма, затова и често остават скрити и непризнати дори от самите болни, а държавните здравни служби неглижират проблема, като отделят средно по едва 3% от бюджетите си за здравеопазване за превенция и профилактика на психическото здраве. Този процент е под 1 в бедните държави и достига до 5 в богатите, но все е недостатъчен, подчертават от СЗО. По малко от половината хора с депресия в развивите страни получават лечение, а в останалите делът е минимален.
Новата кампания на Световната здравна организация е насочена именно към здравните власти с призива да насочат повече усилия към психичното здраве на хората. Посланието "да поговирм" пък е подсказка към всички страдащи хора, за които първата стъпка към лечението и подобряването може да бъде да споделят за състоянието си с близък или със специалист.
Депресията се характеризира с трайна липса на мотивация, тъга и апатия. Тя е основна причина за възникване на сериозни и животозастрашаващи поведения като пристрастяване към вредни и нелеални субстанции, суицидни мисли, също и много болести, базирани на стреса и обездвижването като диабет тип 2 и сърдечно-съдови болести.
По данни на Евростат депресията е сериозен проблем и в България, засягайки един от всеки 12 българи и нареждайки страната ни над средноевропейското равнище.
Дневник
Коментари
Спартак
Вярата са загубили хората,понеже не са се одаличили от БогаЗадалжително във Света трябва от малки да се учат децата на религия,за да са щастливи и нормално да живеят.Няма друго спасение,при този бум на революцията и техниката.