Да лежиш два месеца в името на науката – звучи като шега, а всъщност е обява, публикувана от френския Институт по космическа медицина и физиология край Тулуза. Търсят се млади, здрави мъже във форма, които са готови да не правят нищо в продължение на 60 дни. За "усилието" си ще получат 16 000 евро.

Ще бъдат избрани двайсет и четирима доброволци на възраст между 20 и 45 г., които не пушат, не страдат от алергии и имат индекс на телесната маса в диапазона от 22 до 27, разказва в. "Гардиън".

За учените в Института по космическа медицина и физиология край Тулуза работата е съвсем сериозна – целта е да се възпроизведат условията на безтегловност на борда на Международната космическа станция (МКС), пише френското издание "20 минути", цитирайки координатора на експеримента. Той ще помогне на френските учени да изучат по-добре микрогравитацията.

И преди, и след същинската "работа" допроволците ще преминат през редица изследвания.

"През първите две седмици нашите учени ще направят на доброволците цяла серия тестове и измервания ," казва координаторът Арно Бек. Ще последват 60 дни, в които те трябва да останат в леглото, а главите им да са леко наклонени надолу под ъгъл, по-малък от шест градуса.

Бек предупреждава, че работата е по-трудна, отколкото звучи: от участниците ще се очаква да се хранят, мият и да извършват всички телесни функции в легнало състояние. През цялото време трябва да се придържат към едно правило: поне едно рамо да е винаги в контакт с леглото или рамката му.

Последните две седмици ще се направят тестове, за да се установи как липсата на контакт със земята се е отразила на организма. Учените ще изследват последиците от продължителната безтегловност и ще намерят начини да се борят с нея, обяснява координаторът.

"В дадени условия сърдечно-съдовата система е засегната и не може да работи по същия начин, както преди експеримента. Виждаме и тенденции като ниско кръвно налягане и световъртеж." Доброволците ще преживеят и други неудобства подобно на астронавти, прекарали дълго време в Космоса: отслабване на мускулатурата, намалена плътност на костите и трудности в опитите да стоят изправени, предупреждава ученият.\

Dnevnik.bg