Не псувайте, не прекалявайте с алкохола, уважавайте чуждите традиции, пазете си документите, не се приближавайте на повече от 50 см до хората, не си служете с жестове от холивудските филми - тези общи напътствия съдържа наръчник за руския гражданин, пътуващ в чужбина, публикуван от външното министерство в Москва.

Освен общите съвети - да се спазва лична хигиена в сауни и басейни, да не се нарушават правилата за движение по пътищата, да не се критикуват местните традиции и кухня, са дадени и конкретни предупреждения за нормите на поведение в общо 52 държави (без България).

Например, в държави с чернокожо население да не се използва думата "негър", в Румъния - "циганин", а в Израел - "чифут", препоръчва документът. Във Финландия пък руснаците трябва да избягват думата "русса", която е пренебрежителното наименование на самите тях на финландски език.

Друг настоятелен съвет е да не се коментират негативно

темите за хомосексуалността,

нито да се разказват подобни вицове в държави, където еднополовите бракове са разрешени, а човешките права се спазват, например Австрия, Канада, Дания, Франция.

В Иран се препоръчва да не се употребяват думи, съдържащи сричките "кос" и "кир", защото означават мъжки и женски полов орган. В Словакия глобата за употреба на вулгаризми на публично място е между 50 и 100 евро, а съответните изрази на двата езика звучат сходно, така че съветът е попържните да се избягват.

В Норвегия е изключено да нашляпате детето си и дори да му повишите тон, защото това е строго забранено от закона, препоръчва руското външно министерство. В Холандия е нежелателно да се разпитва за кралското семейство, неуместни са и сравненията между холандците и германците, както и между двата езика.

За да избегнете неловки ситуации в Испания, въздържайте се да коментирате местните футболни отбори, перпоръчват руските дипломати В столицата и централната част на страната по-заможните жители обикновено са привърженици на "Реал" - Мадрид, а средната класа - на "Атлетико," , в Каталуния - на "Барса", а в Страната на баските - на "Атлетик" Билбао, се казва в документа.

Ако сте в Кипър, наричайте турското кафе "кипърско".

Ако сте в Мексико, избягвайте употребата на думата "Не", защото в ушите на местните жители тя звучи грубо. Препоръчва се вместо пряко отрицание да се използва "благодаря".

В Япония продължителното вглеждане в очите на събеседника може да бъде разтълкувано като агресия.

В Швеция, където личното пространство се цени особено силно, в градския транспорт не е прието да се сяда до някого, ако има други отделни свободни места.

Във Великобритания знакът "победа", направен с раздалечени показалец и среден пръст, бил обиден, ако обърнете дланта към себе си.

Ако се плеснете по челото в Еквадор, събеседникът ви ще реши, че смятате думите му за глупави.

Dnevnik.bg