"Атланта хоукс" нанесе съкрушителен удар по амбициите на "Бостън селтикс" да се пребори с шампиона "Кливланд кавалиърс" за първото място в Източната конференция в редовния сезон, което ще даде домакинско предимство в плейофите.

"Ястребите" победиха "келтите" със 123:116 в най-резултатния двубой от изминалата нощ в Националната баскетболна асоциация (НБА).

"Бостън" допусна 29-aта си загуба през сезона и остава с 50 победи. "Кливланд" е начело в конференцията с 51 победи и 27 поражения.

За да се стигне до разместване на върха, шампионите трябва да загубят поне два от последните си четири мача - домакинства на "Атланта" и "Торонто" и гостувания на "Атланта" и "Маями", а "Бостън" да спечели и трите си оставащи срещи - с "Шарлот", "Бруклин" и "Милуоки".

"Келтите" допуснаха второ поредно поражение в лигата след тежката загуба от "Кливланд" - трета в четирите им сблъсъка с "кавалерите. Те инкасираха 71 точки през първото полувреме срещу "Атланта" и изостанаха с 16 точки.

Въпреки по-добрата си игра след почивката "Бостън" продължи да има проблеми в защита и единствено успя да намали изоставането си в края, без обаче да има реален шанс за обрат.

Пол Милсап беше най-резултатен за едва втората победа на "Атланта" в последните 11 мача. Той влезе от пейката и за 29 минути се отличи с 26 точки, 12 борби, четири асистенции и две откраднати топки.

Тим Хардауей-младши отбеляза 24 точки, а Тайшин Принс и Денис Шрьодер добавиха съответно 20 и 18. Силно включване от пейката направи и Кент Бейзмор - 12 точки и четири откраднати топки.

За "Бостън" Айзея Томас вкара 25 точки, а Джей Краудър - 24. Ейвъри Брадли завърши със 17, но пропусна 13 от 19-те си стрелби от игра, включително седем от осемте си опита за три точки. Маркус Смарт се включи от пейката с 18 точки, седем асистенции, шест откраднати топки и четири борби.

"Атланта" заема петото място в Източната конференция с 40 победи и 38 загуби и са все по-близо до това да си осигурят място в плейофите. Засега сигурни за директните елиминации са "Кливланд", "Бостън" и "Торонто" и "Вашингтон, които имат по 48 победи и 31 загуби.

Общо седем отбора са замесени в битката за оставащите четири места - "Атланта", "Милуоки бъкс" (40-39), "Чикаго булс" (39-40), "Индиана пейсърс" (39-40), "Маями хийт" (38-40), "Шарлот хорнетс" (36-43) и "Детройт пистънс" (35-43).

В Западната конференция победителят вече е ясен - "Голдън стейт уориърс", който има 65 победи в 79 мача. "Сан Антонио спърс" е втори с 60 успеха в 78 двубоя, а сигурен на третата позиция е "Хюстън рокетс" с 53 спечелени от 78 изиграни срещи.

Сигурни за плейофите са още "Юта джаз" (48-30), "Лос Анджелис клипърс" (48-31), "Оклахома сити тъндър" (45-33) и "Мемфис гризлис" (42-37). За последното място в директните елиминации се борят "Портланд трейл блейзърс" (39-40) и "Денвър нъгетс" (37-41).