Президентът на Казахстан Нурсултан Назарбаев предложи на правителството казахската азбука да се преведе от кирилица на латиница до края на годината, съобщи руското издание РБК.
Назабраев поиска от правителството да направи график за прехода и обясни решението си с "политически причини" в статия, озаглавена "Ориентация: духовно възраждане на бъдещето," публикувано на портала на казахстанското правителство.
Обосновавайки позицията си, Назарбаев накратко обяснява за използването на различни азбуки на територията на Казахстан през годините. Според изложението му казахската азбука има "древни корени" още от 6-7 в. пр. Хр., когато в Евразия се заражда древнотюркската руническа писменост. Този език впоследствие се използва за "междунационално общуване", подчертава той.
От X до XX в., след приемането на исляма, тюрките използват арабската азбука. След 1929 г. Централният изпълнителен комитет на Казахската социалистическа република приема постановление за въвеждане на "единна тюркска азбука" - латиницата – но се преминава на кирилица едва през 1940 г.
До 2025 г. в Казахстан ще трябва всички книги, работна документация и печатни издания да се появяват само на латиница, добавя Назарбаев. Той уточнява, че в началото след прехода към латиница кирилицата ще остане в употреба.
Dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар