Учените се надяват, че най-сетне са открили лекарство за спиране на невродегенеративните мозъчни заболявания. Клетките на човешкия мозък и нерви се обновяват най-бавно от всички. До неотдавна дори се смяташе, че в даден момент от остаряването този процес спира.
Мозъкът винаги обмисля резервен план за всеки случай
Учени: Мозъкът работи и след смъртта
Как английските учени отглеждат човешки мозъци
През 2013 г. екип от учени от Съвета по медицински изследвания в Обединеното кралство за първи път спря умирането на клетки на мозъка на животно. Но използването на същия метод е неприложимо за хора, тъй като той причинява увреждане на органите.
Сега обаче са открити две лекарства, които трябва да имат подобен защитен ефект върху човешкия мозък без фатални странични ефекти.
Новият подход е насочен към естествените защитни механизми, изградени в мозъчните клетки.
Когато вирус атакува мозъчна клетка, това става с вирусни протеини. Клетките отговарят, като прекратяват почти цялото производство на протеини, за да спрат разпространението на вируса.
Много невродегенеративни заболявания предизвикват производството на дефектни протеини, които задействат същата защитна реакция, но с нежелани последствия.
Мозъчните клетки прекратяват производството на протеини за толкова дълго, че в крайна сметка буквално загиват от глад.
Този процес може да унищожи големи части от нервната система на човек, спирайки двигателните функции, изтривайки паметта и дори да доведе до смърт.
В първоначалното изследване учените са използвали съединение, което възпрепятства стартирането на механизма за отбрана на клетките. Методът е приложен върху мишки, но се казало, че въпросното съединение е токсично за други човешки органи като панкреаса.
След това са проучени повече от 1000 медикамента, тествани върху червеи, мишки, риби, човешки клетки. Така учените стигнали до две лекарства. Едното от тях - тразодон, вече се приема от пациенти с депресия, а другото – DBM, се тества от хора, болни от рак. В момента се правят клинични изследвания за възможностите на тези медикаменти да спират невродегенеративните мозъчни заболявания, като засега резултатите показват, че и двата действат.
Вести.бг
Коментари
Добави коментар