Новозеландската компания Rocket Lab, финансирана от Силициевата долина в САЩ, успешно изстреля собствен модел на ракета с електродвигател, захранван с акумулатор, и частично изработена с 3D принтер.
"Стигнахме до Космоса. Екипът е много доволен", написа компанията в профила си в "Туитър" след старта от полуостров Махия.
Изстрелването на изискващата малко инвестиции ракета е важна крачка в световната конкуренция за сваляне още по-ниско на финансовите и логистични бариери в този сектор. Освен това Нова Зеландия излиза на картата като ново място за извеждане в орбита на апарати. Властите приеха специални закони, с които основаха собствена космическа агенция и искат страната да се превърне в център на евтини космически полети.
Rocket Lab, която има офис и в Лос Анджелис, иска да постигне капацитет за предоставяне с голяма честота на услуга с ракета-носител, произвеждана в големи количества, казва Питър Бек, основател и главен изпълнителен директор.
Ракети за малки сателити разработват около 30 частни компании и национални агенции по света. Rocket Lab обяви, че е получила 148 млн. долара инвестиции, оценявана е на над 1 млрд. долара и сред клиенните ѝ са NASA, фирмата за заснемане на земната повърхност Planet, както и стартъп компаниите Spire и Moon Express.
След 4 години подготовка тази седмица компанията получи одобрението на американската Федерална авиационна администрация, която следи полета. След 3 отлагания на старта заради лошо време тази седмица, най-после той е факт.
В гъсто населените части на света при старт на ракета се налага пренасочване на кораби и самолети. Нова Зеландия с население от 4 милиона души е далеч по-удобна, защото далеч на юг остава само Антарктида, а мястото е подходящо за извеждане на спътници, движещи се по орбита Север-Юг през полюсите на Земята.
Местната общност, съставена предимно от маори, не е много доволна, защото преди старт се блокира достъпът до плажовете, заради които идват туристи, а и тътенът от изстрелването ще се разнася на всеки 30 дни. От друга страна, хората осъзнават, че при тях идват водещи технологии и това може да помогне на образованието в района и да даде нови перспективи за децата им.
Предстоят още два пробни старта преди началото на търговска дейност някъде в края на 2017г.
Днневник
Коментари
Добави коментар