Световният номер 1 Анди Мъри загуби сет и показа колебания в първия си мач, но започна с победа десетото си участие на "Ролан Гарос". Миналогодишният финалист в Париж се наложи над руснака Андрей Кузнецов с 6:4, 4:6, 6:2, 6:0.

Двубоят продължи два часа и 32 минути, като предложи много равностойна игра в първите два сета. Мъри обаче намери верния ритъм и показа истинското си лице в третия и четвъртия сет, в които загуби само два гейма и общо 28 точки.

Шотландецът пръв стигна до пробив, за да поведе с 4:2. При 5:3 той сервираше за спечелването на сета, но се пропука. Кузнецов обаче не се възползва от възможността да изравни резултата и втори пореден пробив сложи край на първата част.

Във втората част двамата продължиха да бъдат колебливи на начален удар. Това доведе до пет пробива при петте брейк точки, до които се стигна. Кузнецов проби в първия гейм, Мъри направи бърз обрат за 2:1, но след това загуби четири поредни гейма. Шотландецът върна единия пробив и намали до 4:5, но при свой сервис руснакът сложи точка на сета.

След загубата на втората част лидерът в световната ранглиста вдигна оборотите и заигра значително по-стабилно. В третия и четвъртия сет той не даде нито една точка за пробив на съперника, реализира пет от своите шест възможности и подпечата мястото си във втория кръг със серия от девет поредни гейма в своя полза.

Следващият съперник на Мъри е словакът Мартин Клижан, който спечели изтощителна петсетова битка с участващия с "уайлд кард" представител на домакините Лоран Луколи - 7:6 (4), 6:3, 4:6, 0:6, 6:4.

Поставеният под №8 Кей Нишикори и една от големите надежди на французите - Гаел Монфис, също започнаха с победите. Японецът победи завърналия се след контузия Танаси Кокинакис с 4:6, 6:1, 6:4, 6:4. Французинът беше безупречен срещу Дъстин Браун - 6:4, 7:5, 6:0.

По-рано днес място в следващия кръг си осигуриха шампионът от 2015 г. Стан Вавринка, Марин Чилич, Ник Кириос и Хуан Мартин дел Потро, който изигра първия си мач в Париж от 2012 г. Шампионът от мастърса в Рим Александър Зверев стана първата голяма жертва в турнира.