Социалните мрежи премахват двойно повече незаконни изказвания, пораждащи омраза, и го правят по-бързо, отколкото преди година. Това показва анализът на Европейската комисия, която през 2016 г. създаде кодекс на поведение за речта на омразата в интернет.
Към него се присъединиха Facebook, Twitter, YouTube и Microsoft. Те се ангажираха да правят преглед на по-голямата част от валидните уведомления за незаконни изказвания, пораждащи омраза, за по-малко от 24 часа и, ако е необходимо, да премахват или прекратяват достъпа до подобно съдържание, въз основа на националните закони, с които се транспонира европейското право.
Една година след приемането му кодексът на поведение за противодействие на незаконните изказвания онлайн, пораждащи омраза, отбелязва важен напредък, въпреки че продължават да съществуват някои предизвикателства:
- Средно в 59 % от случаите след получаването на уведомления относно незаконни изказвания, пораждащи омраза, ИТ дружествата са реагирали, като са премахнали съдържанието.Това е над два пъти повече от равнището, отбелязано шест месеца по-рано (28 %).
- Броят на уведомленията, прегледани в рамките на 24 часа, се е повишил от 40 % на 51 % през същия шестмесечен период. Facebook обаче е единственото дружество, което постига напълно целта за преглед на по-голямата част от уведомленията в рамките на един ден.
- В сравнение със ситуацията преди шест месеца ИТ дружествата са подобрили обработката на уведомленията, които получават от граждани, и ги третират по същия начин, като тези, които получават от организации, използващи "доверени докладчици". При все това все още се наблюдават някои различия и общото ниво на премахване остава по-ниско, когато уведомлението е получено от обществеността.
- И накрая, съгласно резултатите от проверката, макар и Facebook да изпраща систематично обратна информация на потребителите относно начина, по който са били оценени техните уведомления, практиките на ИТ дружествата значително се различават. Допълнителен напредък може да бъде постигнат по отношение на качеството на обратната информация, в която се посочват мотивите за решението.
Вера Йоурова, комисар на ЕС по въпросите на правосъдието, потребителите и равнопоставеността между половете, заяви: "Резултатите от нашата втора оценка на кодекса за поведение са окуражаващи. Дружествата вече премахват два пъти повече незаконни изказвания, пораждащи омраза, и с по-голяма бързина отколкото преди шест месеца. Това е важна стъпка в правилната посока и показва, че подходът на саморегулиране може да функционира, ако всички участници дадат своя принос. В същото време дружествата носят голяма отговорност и трябва да постигнат допълнителен напредък, за да изпълнят всички свои ангажименти. За мен е важно също, че ИТ дружествата предоставят обратна информация на лицата, които уведомяват за случаи на незаконни изказвания, пораждащи омраза."
Дневник
Коментари
Добави коментар