Сръбските власти ще опазват кирилицата с глоби и данъчни облекчения, съобщи в. "Вечерни новости", цитиран от Balkan Insight.

Новите мерки са част от стратегия за културното развитие, обясни министър Владан Вукосавлевич. "Състоянието е сравнително тревожно, предимно заради доминиращата употреба на латиницата", казва той и добавя, че младите хора използват латиница заради интернета, телевизията, марките и логата.

Вукосавлевич заяви, че ще бъде създаден Съвет за сръбския език, който ще има грижата за езиковата политика. Нов проектозакон предвижда кирилицата да бъде определена като "родната азбука", а латиницата да има допълнителна функция.

Според конституцията от 2006 г., цялата комуникация на държавните институции (помежду им и с обществото) трябва да бъде на кирилица. Проектозаконът, цитиран от радио B92, ще задължава половината от чуждите филми, показвани от частните телевизии, да имат субтитри на тази азбука.

Местните власти в Белград наскоро обявиха, че обмислят да предоставят данъчни облекчения на компаниите, чиито реклами са изписани на кирилица. "Макар латиницата да не е по-малко сръбска, ние сме на мнение, че защитата на кирилицата в епохата на глобализацията и интернета е една от най-важните ни задачи", заяви Горан Весич от градската управа пред новинарска агенция "Бета".

Съветникът на министъра на културата Драган Хамович каза, че министерството ще предложи насърчения за употребата на азбуката в печата и в интернет и че ще поиска от мобилните оператори да таксуват есемесите на кирилица на същата цена, както и тези на латиница.

През 2015 г. вестниците "Политика" и "Вечерни новости" започнаха кампания да бъдат отменени данъците за вестници, излизащи на кирилица (сред които са и те). Инициативата бе подкрепена от Асоциацията на сръбските журналисти, чийто председател тогава бе главният редактор на "Политика" Лиляна Смайлович. Кампанията обаче се провали заради бездействието на политиците.

Dnevnik.bg