Технологичният гигант "Гугъл" може да се наложи да плати рекордна глоба, която ще бъде наложена от Европейската комисия заради злоупотреби с господстващо положение, свързани с приложението му за сравнително пазаруване, пишат британските издания "Файненшъл таймс" и "Гардиън".
В близките седмици европейски представители трябва да се произнесат дали компанията неправомерно се е възползвала от положението си на пазара, създавайки услугата си "Гугъл шопинг" (Google Shopping). Комисията смята, че "Гугъл" манипулира резултатите от търсенето, като дава предимство на въпросната услуга.
Това ще бъде първото от три антитръстови решения за практиките на търсачката. Глобата би била първият случай, в който водещ антимонополен регулатор я санкционира заради начина, по който работи.
Прецедент
Разследването срещу "Гугъл", което продължава седем години, се фокусира върху въпроса дали групата е използвала господстващото си положение, за да даде преимущество на пазаруването. В началото му през 2010 г. то обхващаше и други услуги като тези за пътуване и карти, но през 2014 г. комисията реши да се занимава единствено с Google Shopping.
Решението по конкретния случай би създало прецедент за конкурентите на "Гугъл" в сравнителното пазаруване, както и за потребителите на услугата, които биха завели искове срещу компанията. Може да има последици и за други услуги, предлагани от "Гугъл" - например конкуретни в локалното търсене също да оспорят практики на "Гугъл" пред Комисията.
Източници на "Файненшъл таймс" в Брюксел, запознати с процедурата, казват, че санкцията може да надхвърли милиард евро - сумата, която беше наложена на "Интел" през 2009 г. - и да подобри рекорда за глоба при злоупотреба със служебно положение. "Гардиън" припомня, че максималният размер на глоба за злоупотреба със служебно положение е 10% от приходите на съответната компания - в случая на "Алфабет" постъпленията за миналата година са били 90 милиарда долара.
Последиците
Европейски технологични компании и високопоставени политици в Париж и Берлин отдавна окуражават еврокомисаря по конкуренцията Маргрете Вестагер да действа решително срещу "Гугъл". Подобно решение обаче би разпалило напрежението, което избухна миналото лято. Тогава Вестагер обяви, че друг калифорнийски гигант, "Епъл", дължи 13 милиарда евро данъци на Ирландия. Отношенията между Брюксел и Вашингтон допълнително се обтегнаха от решението на САЩ да напуснат Парижкото споразумение за климата.
Глобата би била по силите на "Алфабет". По-важни са потенциалните последствия за това как "Гугъл" ще функционира онлайн и как ще може да предлага услугите си. Компанията ще разполага с време, за да предложи решение (при подобен случай Брюксел даде 90 дни на "Майксрософт"), но за всеки ден закъснение може да бъде наказана с до 5 на сто от средния си дневен оборот. През 2006 г. "Майкрософт" плати 280 милиона евро само заради закъснения, когато не успя своевременно да предложи решение на проблеми със сървърите и медия плейъра си.
През ноември Кент Уокър от юридическия екип на "Гугъл" написа в блога на компанията, че комисията "няма доказателства" за нарушенията. Технологичният гигант вероятно ще обжалва в европейски съд и така развръзката ще се отложи с години, пише "Файненшъл таймс".
Другите антитръстови дела
Еврокомисията проучва и въпроса дали "Гугъл" неправомерно е блокирала достъпа на конкуренти до уебсайтове, които използват полето ѝ за търсене и рекламите ѝ. Третият е свързан с начина, по който "Гугъл" ограничава доставчици на мобилни телефони, които използват операционната система "Андроид" и използват магазина за приложения на "Гугъл". Последният случай може да е от решаващо значение за бъдещия бизнес модел на "Гугъл", тъй като 79 на сто от европейците ползват интернет на мобилните си телефони, голяма част от които използват "Андроид".
Освен "Гугъл" от 2000 г. насам ЕК е разследвала редица американски технологични компании като "Майкрософт", "Интел", "Фейсбук" и "Амазон" за различни антимонополни нарушения.
Дневник
Коментари
Добави коментар