През следващата година и половина правителството ще се опита да направи хартията излишна в общуването на гражданите с администрацията. Това се разбра от думите на вицепремиера Томислав Дончев в предаването "Панорама" на БНТ. С това той на практика обяви началото на електронното правителство, за което се говори от години, но сериозни стъпки напред не са направени.
Дончев участва в предаването замествайки премиера Бойко Борисов, които не можа да дойде заради спешна операция на менискуса, която се наложила днес. Дончев обяви, че не го замества, защото процедурата предвижда това да се прави, само когато Борисов е в чужбина. А срещу желанието му да участва в "Панорама", какъвто ангажимент предварително е приел, се оформила лекарска коалиция, обясни вицепремиерът.
Дончев обяви още, че са готови първите 12 регистъра, които са служебно достъпни, и няма да е нужно услугите по тях да се издават на хартия на гражданите. От следващата сряда ще забраним на администрацията да иска хартия за тези услуги, обяви той. По-рано днес при дискусия при премиера по облекчаването на административните тежести Борисов поиска да отпадне нуждата от издаване на свидетелство за съдимост, тъй като справката би могла да се прави по служебен ред.
На въпрос защо толкова се бави масовото въвеждане на електронните услуги в администрацията вицепремиерът обясни, става въпрос за голяма съпротива от страна на администрацията и че никой ръководител в нея би се съгласил да намалеят офисите и персоналът в резултат на въвеждането на електронни услуги. Издаването на хартиен документ дава власт, каза още той и посочи, че за преодоляването на този проблем е нужда воля и натиск. Той призна и че не един и двама инвеститори са си тръгнали от България след като са попаднали в "лепкавата" мрежа на администрацията.
Дончев не бе питан и не каза за кои 12 регистъра говори, спомена само КАТ и този на кадастъра.
В отговор на въпрос защо никога реформите в България не се довършват, Дончев посочи, че след обявяването им обичайно се правел поне една година анализ, после толкова поне отнемали нужните промени в законодателството, а след това идвал краят на съответния мандат.
На въпрос защо се говори само за ремонта на НДК, а не и за важните въпроси по предстоящото председателство на ЕС от страна на България, Дончев каза, че това не е вярно и че имало далеч по-комични истории покрай дуги председателства. Той не знаел и за провалено председателство поради слаба политическа подготовка или неремонтирана зала. Изкуството било в тънкото моделиране, а преди да се говори за политиките при председателството, те трябвало да се обсъдят с другите страни членки.
Дневник
Коментари
Добави коментар