Световният шампион Германия триумфира с Купата на конфедерациите за първи път в историята. Бундестима се наложи над Чили с 1:0 във финалния мач, като единственото попадение вкара Ларс Щиндъл.

Чили започна във вихрено темпо, но пропусна купища изгодни ситуации да вкара гол, а при първата си възможност Германия наказа грешките на южноамериканците.

Титлата на състава идва само няколко дни след като младежката формация спечели европейското първенство. Показателно е и, че голяма част от футболистите на Йоахим Льов са още в младежка възраст.

Финалът в Санкт Петербург предложи здрава битка между двата отбора, които отново не изневериха на собствените си стилове. Чилийците заложиха на емоцията, а немците на прагматизъм и търпелива игра.

Двата тима се срещнаха за втори път на турнира в Русия, като в груповата фаза завършиха наравно 1:1.

Чили започна много по-агресивно двубоя и до 10-ата минута изпусна няколко отлични шанс да вкара гол чрез Алексис Санчес, Варгас и Артуро Видал.

Южноамериканците пресираха немците буквално пред наказателното им поле и не ги оставиха да дишат, което доведе и до някои грешки при изнасянето на топката.

Вместо да падне гол в мрежата на Тер Щеген обаче, се случи точно обратното. В 20-ата минута опитният Марсело Диас сбърка пред собственото си наказателно поле, Тимо Вернер открадна и достави на Щиндъл на празна врата, който откри.

До края на първата част Чили се хвърли още по-здраво в атака, но това само остави празни пространства за контраатаки на германците.

След почивката от качествената игра не остана и помен, като нервите на терена взеха връх.

Първо съотборниците от "Байерн" (Мюнхен) Артуро Видал и Йошуа Кимих се сдърпаха, а немецът усети гнева на целия състав на Чили. Малко по-късно Гонсало Хара се отърва от червен картон, въпреки че удари с лакът в лицето Вернер.

В края срещата заприлича повече на двубой по ръгби, като играчите се скупчваха едни в други в непрестанни мелета.

Най-добрият шанс за Чили изпусна Сагал, който от 5 метра стреля над вратата.

Победата на Германия в турнира прави Бундестима едва втория състав, който печели световното първенство, европейското и Купата на конфедерациите, след Франция.

Чили пък пропусна шанс да вземе трофей в трето поредно лято. През 2015 и 2016 г. Ла Роха тримфира в Копа Америка.