Носителят на 15 титли от Големия шлем Рафаел Надал се завърна с победа на "Уимбълдън" след двегодишно отсъствие. Испанецът, който спечели турнира през 2008 и 2010 г., се класира за втория кръг след убедителна победа с 6:1, 6:3, 6:2 срещу австралиеца Джон Милман.

Надал имаше нужда от 105 минути, за да стигне до победа №850 в професионалната си кариера. Той е седмият играч, който достига тази граница, след Андре Агаси (870), Джон Макенроу (877), Гилермо Вилас (928), Иван Лендъл (1068), Роджър Федерер (1104) и Джими Конърс (1256).

За Надал това беше първи двубой на трева oт 2015 г., когато загуби от германеца Дъстин Браун във втория кръг на "Уимбълдън". Той пропусна турнира миналата година заради контузия, а през тази реши да не участва в състезания на трева, след като покори за десети път "Ролан Гарос".

"Щастлив съм, че се завърнах. За мен е много специално да мога отново да играя на "Уимбълдън", заяви испанският тенисист, който постигна 25-а победа в последните си 26 двубоя във всички турнири.

Надал стартира ударно мача и спечели девет от първите 11 гейма, за да поведе със сет и пробив във втората част.

Той позволи на Милман да върне пробива за 2:3, но веднага след това отново спечели подаването на съперник. Този път левичарят от Майорка затвърди предимството си за 5:2 и малко по-късно при свой сервис затвори сета.

В третата част Надал набързо поведе с 4:0. Двукратният шампион си позволи леко да отпусне газта и Милман върна единия пробив и намали до 2:4. Това обаче беше всичко, до което заемащият 137-ото място в световната ранглиста австралиеца се добра.

Надал показа много агресивна игра, завърши мача с три пъти повече уинъри от съперника - 33 срещу 11, и излезе победител при 19 от 25-те си излизания на мрежата. В същото време той направи само една непредизвикана грешка повече - 18 срещу 17.

Испанецът реализира осем от 13-те си шанса за пробив, спечели над 50% от точките, в които посрещаше - 43 от 79, и загуби само 22 от разиграните 70 точки в геймовете, когато сервираше.

Във втория кръг световният номер 2 ще се изправи срещу американеца Доналд Йънг, който отстрани Денис Истомин след 5:7, 6:4, 6:4, 4:2 и отказване на тенисиста от Узбекистан.

По-рано днес с победа започна и лидерът в световната ранглиста Анди Мъри. Напред продължават още Марин Чилич (№7), Кей Нишикори (№9), Жо-Вилдред Цонга (№12), Лука Пуи (№14), Роберто Баутиста Агут (№18), Сам Куери (№24), Фабио Фонини (№28) и Карен Хачанов (№30).

От поставените в горната половина, които изиграха мачовете си до този момента, надпреварата напуснаха само №20 Ник Кириос, който се отказа заради контузия срещу Пиер-Юг Ербер, и №31 Фернандо Вердаско, който отстъпи на южноафриканския гигант Кевин Андерсон с 6:2, 6:7 (5), 6:7 (8), 3:6.