Вторият старт на китайската ракета "Великият поход 5" бе обявен за провал след като не бе достигната нужната орбита. Това може да обърка плановете на инженерите да изпратят през ноември китайска мисия до Луната с робот, който да върне проби на Земята.

От космодрума на южния остров Хайнан малко преди 19:30 часа местно време в неделя бе даден стартът на най-мощната ракета носител на Китай. Високата 57 метра ракета се издигна нормално в ясното небе, но няколко минути по-късно прякото предаване на националната телевизия бе прекратено без обяснения.

Малко по-късно основният възложител на космически проекти в страната публикува на сайта си съобщение, че изстрелването в крайна сметка е неуспешно и разследване ще търси причините за това.
Не е ясно как ще се отрази случилото се на програмата за най-амбициозната космическа мисия на Китай до Луната, на която се разчита да донесе на Земята първите проби от лунната повърхност от 1976г. насам.

Същата ракета "Великият поход 5", която вече има един успешен старт през ноември миналата година, трябва догодина да изведе основния модул на китайската орбитална станция.

Нататък са предвидени стартове с още компоненти на станцията, а в средата на следващото десетилетие би трябвало с "Великият поход 5" към Марс да бъде изпратен и първият китайски марсоход.
Носителят е способен да извежда в космоса два пъти по-тежки товари от която и да китайска ракета.

Възможностите ѝ са сравними с американската Delta 4-Heavy и нареджат китайския проект сред най-мощните в света.

Не е ясно каква може да е причината за неуспеха от 2 юли, но специалисти обърнаха внимание, че първата степен изключва двигателите си и се отделя повече от минута след предвиденото по график време.

На графики от центъра за управление на полета се вижда също, че около 10-та минута от полета ракетата се отклонява от планираната височина.

Така бе изгубен и комуникационният спътник на борда "Шъджян 18", който трябваше да се отдели на 90-та минута от старта. Сателитът с тегло над 7.5 тона бе първият от ново поколение по-мощни апарати за геостационарна орбита, изработени от Китайската академия за космически технологии.

Това е вторият проблем с извеждане на китайски спътник за последните две седмици. На 18 юни ракетата "Великият поход 3В" не успя да изведе достатъчно високо сателита China Satcom - първият за директни тв предавания до домовете. Спътникът ще трябва да изгори повече от горивото си за достигане на геостационарната орбита, което означава, че му остава по-малко за коригиране на височината в следващите години и - съответно - по-кратка експлоатация.

Dnevnik.bg