Женският национален отбор по волейбол на България започна с убедителна победа участието си в тазгодишното издание на Гран при. Тимът на Иван Серафимов, който този сезон е във втората дивизия на турнира, се наложи над Казахстан с 3:0 (25:22, 25:19, 25:14).

Двубоят се игра зала "Булстрад арена" в Русе, а домакините имаха нужда от 72 минути за успеха. Нася Димитрова беше най-резултатна с 13 точки, а Христина Русева добави десет. Добриана Рабаджиева и Гергана Димитров завършиха с по осем точки, а Елица Василева се отчете с шест.

Мачът беше равностоен единствено до средата на първия гейм, когато българките отвориха първата по-голяма разлика. Те успяха да я задържат до края, а в следващите две части не оставиха шанс на казахстанските волейболистки.

Българският състав реализира 36 от 92-те си атаки, докато съперничките успяха при едва 18 от своите 87 опита. Домакините направиха повече блокади (6:2), направиха по-малко грешки (29:30) и отстъпваха единствено в директните точки от сервис (4:5).

В другия мач от турнира в Русе, който се игра днес, Южна Корея победи Германия с 3:1 (19:25, 25:23, 25:18, 25:23). В събота от 20.50 ч. България играе с Южна Корея, а в неделя в същия час стартира двубоя с Германия.

Това е един от трите турнира от груповата фаза, в които българският отбор ще игра. Следващият е в Пуерто Рико от 14 до 16 юли, където освен домакините съперници ще са Чехия и Канада. Последният кръг е в Хърватия от 21 до 23 юли, а другите участници са Пуерто Рико и Аржентина.