Силното поколение на Франция добави титлата от Световната лига по волейбол след златото от европейското първенство през миналата година. Рано тази сутрин "петлите" се наложиха над домакина на финалния турнир Бразилия с 3:2 (21:25, 25:15, 25:23, 19:25, 15:13) след страхотна драма в "Арена да Байшада".

Французите стават последния отбор, който печели Световната лиа. От следващата година турнирът ще се казва Нова волейболна лига и ще има съвсем различен регламент.

Бразилците излязоха в търсене на рекордна 10-а титла от турнира и бяха подкрепяни от над 23 хиляди зрители по трибуните.

Двата отбора си поделиха надмощието, като бразилците започнаха по-силно, но последваха два безапелационни гейма за "петлите".

Домакините се съвзеха и спечелиха четвъртия гейм, за да вкарат финала в тайбрек.

В него всичко започна отлично за Бразилия, които поведоха първо със 7:4, а след това и с 10:8, а публиката ги виждаше като сигурен победител. Силни изяви обаче на Кевин Льо Ру и Тревор Клевено измъкнаха победата в полза на Франция с 15:13.

Най-резултатен в мача беше Ървин Нгапет с 29 точки, а Клевено и Льо Ру се отчетоха съответно с 12 и 8. За Бразилия Уолъс и Рикардо Лукарели отбелязаха по 22, но останалите не бяха на тяхното ниво.

Титлата е втора за Франция от Световната лига, след тази през 2015 г. "Петлите" успяха да си върнат и за загубения финал от Бразилия през 2006 г.

По-рано през нощта Канада спечели спора за третото място срещу САЩ с 3:1 (18:25, 25:20, 25:22, 25:21).

Водени от капитана си Джон Перин, който завърши с 13 точки, "кленовите листа" бяха по-стабилни във всеки един елемент и заслужено взеха бронза.

Медалът е първи за канадците, след като досега най-доброто им представяне беше пето място през 2013 г.