Руските власти са отправили миналата година повече запитвания до "Гугъл" за премахване на "противоправна" информация в мрежата, отколкото всички останали държави по света, взети заедно. Това сочи редовният доклад Transparency Report, публикуван от технологичния гигант всяка година.
От институции в Москва дошли 13 000 запитвания през 2016 г., докато останалите държави по света изпратили общо 9 000 за същия период, се казва в доклада. Исканията, изпратени от Русия, са се увеличили с 478% през миналата година спрямо предходната, и статистически формират доста над половината от всички искания за ограничаване на достъпа до информация. Общият брой от 2009 г. насам е близо 18 500.
Отчетът сочи, че 85 на сто от руските запитвания са отправени с цел защита на "националната сигурност". Около пет процента са свързани с "критики към представители на властта". Близо 2% са свързани с "подбуждане към самоубийство и други нарушения на законодателството." Почти две трети от исканията са били удовлетворени, като ресурсите, за които се отнасяли, били блокирани или изтрити, отбелязва "Гугъл".
В отчета си "Гугъл" дава редица примери за съдържание, блокирано от Русия - като информация за терористични инциденти в Грозни, материали на "Ислямска държава" или "Готварска книга на анархиста" (американско издание, което дава насоки за изработка на наркотични и взривни вещества от незабранени химикали и предмети).
Русия е рекордьор за "ЮТюб", Турция - за "Туитър"
Повечето заявления са подадени във втората половина на 2016 г., когато постъпили 11 000. Почти половината (43.4%) от тях са свързани със съдържание в мрежата за видеосподеляне "ЮТюб". От Министерството на вътрешните работи например дошло искане да бъдат блокирани 160 видеоклипа, качени на платформата, за които се предполагало, че са с екстремистко съдържание. Близо 1200 от исканията са свързани с "Туитър", сочат други документи на компанията, цитирани от РБК. В "Туитър" по-активна се оказва само Турция, където близо 5500 от исканията се отнасят именно до тази платформа или малко по-малко от половината (11 100) от всички запитвания за премахване или блокиране на информация.
"Гугъл" обаче съобщава, че не са били уважени запитвания, свързани с съдържание, уличаващо руски официални представители в корупция. Компанията поискала допълнителна информация по въпроса. Отказ е даден и на молби за премахван на туитове, споделящи "новинарско съдържание за териториални конфликти" и такива, "критикуващи бившия съветски режим".
Нови закони и регулации
"Безспорно на активността на Русия влияят и новите закони - за правото да бъдеш забравен, срещу пиратството и други. Но ако разгледаме статистиката на запитванията в "Гугъл" и направим разрес по ресурси и тип заплахи... основно става дума за пропаганда на тероризъм. Това съвпада с корпоративната политика, която води "Гугъл" по света," казва главният аналитик на Руската асоциация за електронни комуникации Карен Казарян, цитиран от РБК. Според други експерти причината е сързана и с повишената активност на руския регулатор "Роскомнадзор", който през последните месеци затяга и контрола върху всички чат приложения
"Гугъл" дълго време се придържаше към идеята, че исканията от Русия може да се удовлетворяват само ако има съдебно решение за това.
Дневник
Коментари
Добави коментар