Първият успешен опит за модификация на гените на човешки ембрион в САЩ вече е факт, съобщават учените от Oregon Health and Science University (OHSU), цитирани от световните агенции.

Изследователите в Орегонския университет са провели многобройни експерименти с ембриони с метода за редакция на гени CRISPR и са уверени, че той вече е усъвършенстван, пише "Ройтерс". Резултатите от експериментите им показват, че съвсем прецизно и безопасно за плода могат да се отстранят дефектните гени от генетичния му код и да се заменят със здрави.

Така могат да се изличат генетичните редки заболявания от лицето на земята, макар че засега учените са ограничени. В повечето държави, където се провеждат подобни експерименти, е забранено ембрионите, с които се експериментира, да достигнат възраст от повече от няколко дни. Въпреки това Великобритания вече разреши бебетата с гени от трима родители.

С технологията CRISPR се експериментира от няколко години и е в основата на разрастващата се генетична медицина, макар и тя засега да е само в лабораторни условия. Методът действа като своеобразна "молекулярна ножица", която може да се прицели в точно определени части от генома и да ги отстрани, а след това на същото пространство да постави нови здрави гени.

Китай също експериментира с технологията, но публикува все още противоречиви резултати, пише "Ройтерс".

Dnevnik.bg