Хакери откриха пробиви в сигурността на различни модели електронни машини за гласуване и избирателни списъци в САЩ.

30 машини – някои от които използвани до 2015 – бяха на разположение в ежегодната хакерска конференция Defcon, която се проведе през уикенда в Лас Вегас. В някои от устройствата беше проникнато за по-малко от два часа, пише американското технологично издание CNET.

В някои щати в САЩ от години редом с хартиените бюлетини се използват и електронни машини за гласуване. Въпросът за тяхната сигурност беше повдигнат във връзка с опасенията, че Русия е повлияла на миналогодишните избори.

Компаниите в ИТ сектора като Google и Apple често канят хакери да търсят срещу възнаграждение пробойни в системите им за сигурност. За разлика от тях, производителите на машините за гласуване пазят моделите си в тайна и рядко ги предоставят на хакери.

"Достъпът до тези устройства на хора, които търсят бъгове, е доста ограничен", казва експертът по киберсигурност Брайън Кнопф. "Затова Defcon е чудесна възможност за тези от нас, които проникват в хардуер и фърмуер, да разгледат този тип устройства и да отговорят на въпроса 'може ли в тях да се проникне?'".

Оказва се, че може. Хакери успешно са проникнали в няколко модела на електронни машини за гласуване и избирателни списъци от различни производители. В някои случаи това е станало през локалната безжична интернет мрежа, а в други – през USB порт.

За обикновения потребител такава машина работи подобно на банкомат и показва единствено програмата за гласуване. Хакерите откриват, че много лесно могат да излязат от нея и да стигнат до операционната система – вече неподдържаната Windows XP.

Така те много лесно могат да се възползват от пробойните в системата на Microsoft, които са известни от години. След поемането на контрола над системата, променянено на данните за гласовете е много просто – също като редактиране на документ.

Очаква се "изложението" на машини за гласуване да е част и от следващите три конференции Defcon. Надеждата на организаторите е, че до следващите избори за президент в САЩ през 2020, техните пробиви в машините ще доведат до промени в технологиите за гласуване.

Dnevnik.bg