Световната седмица на кърменето, която започна днес, тази година е под надслов "Да подкрепим кърменето заедно", съобщиха от детския фонд на ООН УНИЦЕФ.

Днес той, заедно с национална асоциация "Подкрепа за кърмене" и фондация "Нашите недоносени деца" дадоха началото на дългосрочна инициатива за създаване на подкрепяща обществена среда за насърчаване и защита на кърмещите майки на обществени места като библиотеки, галерии, търговски обекти, ресторанти, кафенета, обществен транспорт, музеи и др.

В инициативата се включи и детският научен център "Музейко", където днес кампанията бе открита с участието на представители на държавни институции – Министерството на здравеопазването, Министерството на труда и социалната политика, агенции на ООН, неправителствени организации.

"Кърменето е ключово за осигуряване на най-добрия старт в живота на всяко дете. Майчиното мляко е първата ваксина на бебето и най-пълноценният източник на хранителни вещества", каза Мария Хесус Конде, представител на УНИЦЕФ за България.

Въпреки доказаните ползи от кърменето за здравето на децата и майките, честотата му в България продължава да бъде много ниска. Това е в противовес на препоръките на УНИЦЕФ и Световната здравна организация, които насърчават бебетата да бъдат хранени само с майчина кърма през първите 6 месеца от живота си – по всяко време, когато пожелаят, като кърменето може да продължи и до навършване на 2-годишна възраст.

"По света около 40% от майките кърмят поне до шестия месец на бебето. В България обаче този дял е много по-нисък и само около 5% от майките хранят бебетата си само с кърма", каза Скендер Сила, представител на офиса на СЗО в България. Голямата от част от майките прекъсват през първите 2-3 месеца.

През 2014 година случай с кърмеща в столичен мол майка, която получи забележка от охрана на магазин да не го прави, предизвика голям обществен дебат и доведе до редица акции в подкрепа на кърменето на обществени места.

Dnevnik.bg