Баскетболистите на Испания започнаха по шампионски защитата на европейската титла. Тимът, воден от Серджио Сакриоло, разгроми Черна гора с 99:60, а Пау Гасол излезе на второ място във вечната класация по отбелязани точки на европейски първенства.

В своя мач номер 200 с националната фланелка тежкото крило на "Сан Антонио спърс" записа 10 точки, осем борби и пет асистенции за 19 минути игра. Той вкара два от четирите си стрелби от игра и добави пет точни наказателни изстрела от осем опита.

Гасол, който през юли навърши 37 години, вече има 1054 точки на европейски първенства. Той измести Дирк Новицки (1052 т.) от втората позиция и се доближи на 50 точки от рекордьора Тони Паркър. Испанецът има огромен шанс да подобри рекорда, тъй като френският гард пропуска шампионата заради контузия.

Испания започна ударно мача с Черна гора и спечели първата четвърт с 26:14. До края на първото полувреме шампионите увеличиха аванса си на 22 точки - 51:29, а след почивката продължиха методично да трупат преднина.

Уили Ернангомес беше най-резултатен за победители с 18 точки, а освен това взе най-много борби сред всички на игрището - 9.

Неговият брат Хуан добави 13 точки, Фернандо Сан Еметерио завърши с 10 точки, а Серхио Родригес се отчете с 10 асистенции.

За Черна гора най-резултатен беше Никола Вучевич 16 точки.

В друг мач от група С Хърватия се наложи над Унгария с 67:58. По-късно е двубоят между Румъния и Чехия.

Днес се изиграха и две срещи от група D. Белгия победи Великобритания със 103:90 в най-резултатния мач от началото на турнира, а световният вицешампион Сърбия надигра Латвия с 92:82. По-късно играят Турция и Русия.

Тазгодишното европейско първенство се провежда в четири държави - Финландия (Хелзинки), Израел (Тел Авив), Румъния (Клуж) и Турция (Истанбул). Участват 24 отбора, разделени в четири групи. Първите четири тима от всяка група продължават към директните елиминации.