Носителката на пет титли от Големия шлем Мария Шарапова се класира за осминафиналите на US Open. След трисетовите мачове със Симона Халеп и Тимеа Бабош в първите два кръга, този път шампионката от 2006 г. спечели в два сета - 7:5, 6:2 срещу 18-годишната София Кенин.

Въпреки че приключи в две част, третият мач на Шарапова в Ню Йорк също предложи много здрава битка. Родената в Русия, но състезаваща се за САЩ Кенин показа, че притежава голям потенциал и оказа сериозна съпротива на именитата си съперничка.

Двубоят продължи 102 минути, а участващата с "уайлд кард" тинейджърка демонстрира непримиримост и в двата сета. Шарапова трябваше да спасява две точки за пробив още в първия гейм, но се справи и след това спечели подаването на Кенин за 2:0.

Американката веднага върна пробива, но се пропука и във втория си сервис гейм, а малко по-късно вече губеше с 1:4. Тя не се предаде, навакса изоставането си и успя да изравни при 5:5. Сервирайки за влизане в тайбрек обаче допусна трети пробив и това сложи край на първия сет след 66 минути игра.

Във втората част Шарапова набързо поведе с 3:0, но Канин върна пробива и намали до 2:3.

Рускинята обаче отговори с нова серия от три последователни гейма и подпечата класирането си за осминафиналите.

Шарапова, за която това е първо участие в Големия шлем от Australian Open 2016, ще се изправи срещу Анастасия Севастова от Латвия в битка за място във финалната осмица.

През изминалата нощ станаха ясни и другите три осминфинала в долната половина на схемата.

Шампионката от "Уимбълдън" Гарбине Мугуруса продължи наказателната си акция в Ню Йорк след разгром над поставената под №31 Магдалена Рибарикова от Словакия - 6:1, 6:1 за 51 минути.

Испанката, която има отлични шансове да оглави световната ранглиста след US Open, загуби общо девет гейма в първите си три мача в Ню Йорк. Следващата й съперничка е двукратната шампионка от "Уимбълдън" Петра Квитова, която се справи с лекота с французойката Каролин Гарсия - 6:0, 6:4.

Напред продължава и носителката на седем титли от Големия шлем Винъс Уилямс. 37-годишната американка, която преследва трети голям финал през сезона след тези в Australian Open и "Уимбълдън", победи Мария Сакари от Гърция с 6:3, 6:4.

Непосредствено преди двубоя двукратната шампионка в Ню Йорк разбра, че е станала леля. В спор за място в четвъртфиналите тя ще срещне испанката Карла Суарес Наваро, която се наложи над рускинята Екатерина Макарова с 6:1, 3:6, 6:3.