В цял свят нивата на рециклиране са ниски и ако сегашните темпове се запазят до 2050 година в окена ще има повече пластмаса, отколкото риба. Това твърдят активисти, взели участие "Седмицата на нулевите отпадъци". Те посочват няколко начина, по които да намалим използването на пластмасата замърсяваща планетата и подклаждаща климатичните промени, предава "Ройтерс", цитирана от БТА.

В предложенията попадат използването на стъклени или метални сламки за многократна употреба. Причината е, че пластмасовите сламки са твърде малки, за да бъдат рециклирани и са сред най-големите замърсители на плажовете. Угарките от цигари са най-честите замърсители на околната среда. Активистите посочват, че те не са биоразградими и се приемат за токсичен отпадък.

Препоръчва се и да се използват чаши, бутилки и пазарски чанти за многократна употреба, Според данни на "Гардиън" ежедневно по света се купуват по 1 милион пластмасови шишета и също толкова чаши. Найлоновите пликове за частично или напълно забранени в над 40 държави по света, последната от които е Кения. Една от причините е, че тези пликове попадат в коремите на птици, костенурки, делфини и китове, , както пълнят пълнят стомасите им, докато не умрат от глад.

По данни на Световната банка на ден всеки човек планетата произвежда над 1 килограм отпадъци, като се очаква цифрата да расте в следващите 15 години. За това активистите предлагат и повече хора да започнат да компостират боклук. Според тях, когато отпадъците бъдат изпратени до депата от остатъците се отделят метан - газ, който е по-силен от въглеродния диоксид, допринасящ за глобалното затопляне. Същевременно компостът може да се използва за отглеждане на цветя, дървета или храна.

Дневник