Капитанът на "Ботев" (Пловдив) Лъчезар Балтанов вдъхнови обрат на тима си срещу "Локомотив" (Горна Оряховица) в последния сблъсък от 1/16-финалите за Купата на България. Носителят на трофея надигра с 3:1 втородивизионния си съперник, въпреки че губеше с 0:1 до 56-ата минута. Само три дни преди дербито на Пловдив жълто-черните постигнаха успех.

"Локомотив" започна много агресивно и поведе още във втората минута чрез опитния Деян Христов. Антоний Балъков стреля от дистанция, топката рикошира в гредата, а Христов я прати в опразнената врата.

До края на първата част "Локомотив" продължи да играе по-добре, докато "Ботев" срещаше сериозни проблеми в огранизацията на играта.

През второто полувреме Балтанов излезе на преден план, като само в рамките на три минути, между 57-ата и 60-ата, отбеляза две попадения. Капитанът на плодивчани се възползва от грешка на защитата на домакините и стреля, а след рикошет в крака на Ивайло Тодоров, топката прехвърли вратаря Крушарски.

Час след началото на мача Йордан Минев центрира, а Балтанов с глава изведе пловдивчани напред.

Още 11 минути по-късно отново капитанът на "Ботев" беше с основата на третото попадение. Той подаде към Алваро Юлиано, а бразилецът с хубав шут вкара за 3:1.

"Преди почивката ни липсваше динамика, не играхме добре и беше логично да нямаме положения. В паузата трябваше малко да се повиши тонът и мисля, че темпото се вдигна, заиграхме по-добре. Трябваше да спечелим този мач и същевременно да успеем да запазим някои футболисти преди дербито с "Локомотив", каза треньорът на "Ботев" Николай Киров.

В друг мач по-рано през деня "Локомотив" спечели пловдивското дерби с "Марица" с 3:1. Черно-белите бяха символични гости на собствения си стадион в парк "Лаута", а двубоят мина при много малък зрителски интерес. Първото полувреме завърши без гол, въпреки че и двата отбора пропуснаха добри възможности.

Веднага след подновяването на играта Димитър Велковски намери Дино Мартинович, който изведе "Локомотив" напред. В 59-ата минута Симеон Райков от пряк свободен удар направи резултата 2:0. Футболистите на "Марица" се върнаха в мача само четири минути по-късно, когато Венцислав Гюзелев бе изпуснат и с хубав удар се разписа. В 66-ата минута Димо Бакалов реши спора в този мач, след като се възползва от извеждащ пас на Пауло Серджо.