"Ботев" спечели дербито с "Локомотив" и сложи край на серията си без успех в Битката за Пловдив от повече от година и половина. След точно 583 дни жълто-черните се справиха с големия си съперник, разгромявайки го в Коматево с 3:0.

Дебютантът Густаво Афонсо вдъхнови канарчетата, като откри още в 36-ата минута, а след почивката точни бяха Тодор Неделев от дузпа и Дуде Ндонгала. В нито един момент от мача "Локомотив" не показа, че желае повече победата, дори напротив – футболистит в черно и бяло изглеждаха сякаш са излезели да отбият номера в 90-те минути.

Успехът е 38-и за "Ботев" над "Локомотив", като двата тима вече имат еднакъв брой успехи в дербито, при 29 равенства. Сблъсъкът се игра при празни трибуни, след като "канарчетата" бяха наказани с един мач пред празни трибуни заради заливане на длъжностно лице с вода при домакинството на "Левски" (2:1).

Още от началните минути си пролича, че домакините от "Ботев" ще бъдат по-активни, като подходиха много агресивно и дейно. В 5-ата минута пълният дебютант за жълто-черните Густаво Афонсо се строполи около наказателното поле, искайки нарушение срещу себе си, но вместо това получи жълт картон за симулация.

В 13-ата минута бразилецът отново се оказа в центъра на събитията, но този път, защото отбеляза гол. Тодор Неделев изведе Афонсо с прекрасен пас, нападателят финтира Илко Пиргов и без проблеми отбеляза в опразнената врата – 1:0.

Попадението на "Ботев" по никакъв начин не успя да "съживи" гостите, които имаха сериозен проблем да установят траен контрол над топката. Черно-белите така и не спечелиха битката в средата на терена, където Меледже, Балтанов и Неделев имаха сериозно предимство.

Най-сериозният шанс за "Локомотив" беше в средата на първата част, когато Йордан Минев изби от голлинията.

След почивката положението на "Локомотив" стана още по-тежко, след като Ивайло Марков игра с ръка в наказателното поле и "Ботев" получи право да изпълни дузпа. Неделев застана зад топката и без проблем реализира в мрежата на Пиргов – 2:0.

Второто попадение до голяма степен успокои домаините и те свалиха темпото, разчитайки на контраатаки. Дори и трите извършени офанзивни смени от треньора на "Локомотив" Войнов обаче не освежиха играта.

За капак в 76-ата минута символичните гости от "Локомотив" останаха и с човек по-малко. Капитанът Ванчо Траянов фаулира откъсващия се Цветомир Панов и получи втори жълти картон.

Само три минути по-късно "Ботев" вкара трети гол, правейки резултата класически. Негов автор беше Дуде Ндонгала, който се разписа с красив удар извън наказателното поле. Топката топна коварно пред вратаря Пиргов и го изненада.

"Ботев": Чворович; Панов, Р. Терзиев, Димов, Минев (83' Марин); Меледже; Бризола, Неделев (86' Юсеин), Балтанов (к), Ндонгала; Афонсо (61' Ст. Петков)
Треньор: Николай Киров

"Локомотив": Пиргов; Крумов, Николов, Марков, Мухамед; Траянов (к), Умарбаев; Серджо (74' Велковски), Марчев (55' Бакалов),Райков; Аяри (68' Мартинович)
Треньор: Войн Войнов