Илон Мъск е готов да пожертва флотилията си от космически ракети и капсули като Falcon 9, Falcon Heavy и Dragon, за да хвърли всички ресурси и усилия в невъзможна мисия - след 5 години да изпрати на Марс първите товарни кораби, а през 2024г. на Червената планета да кацне първият екипаж в историята. По това време човечеството трябва да е способно да изгради там лаборатория за извличане на гориво за обратното пътуване.
Всичко това - докато космически сили като САЩ, Русия, Китай и Европейската космическа агенция се фокусират върху завръщане на Луната в следващите десетина години.
На Международния конгрес по астронавтика собственикът на SpaceX представи концепцията за следващия си проект - междупланетна транспортна система с условното име BFR (шеговито наречена Big Fucking Rocket). Освен това Мъск говори и за идеята си на Земята да се лети с ракети, благодарение на което на цената на самолетен билет да се прекосява Северна Америка за по-малко от половин час.
Първите реакции са да се напомни, че той е предприемач, на който не може да отрече, че мисли с размах, макар да има известен проблем със сроковете за реализиране на обещанията си. Това не пречи да е възприеман като един от най-значимите спонсори на иновации в началото на века.
Ако успее да реализира плановете си за полет до Марс, това ще бъде наистина невъобразимо постижение - за 5 години да се изработи и тества изцяло нова ракета, да бъде изпратена до друга планета и спусната здрава на повърхността ѝ. Досега там успешно е изпращан товар около 1 тон, а Мъск иска да спуска между 20 и 50 тона.
Той говори за сроковете като за "вдъхновяващи" цели. В реалността първият полет на SpaceX с капсула за астронавти трябваше да стане през 2017г., а сега се говори за 2019г. Ракетата Falcon Heavy трябваше да е излетяла през 2013г., но още няма нито един старт и Мъск казва, че би трябвало това да е факт до края на тази година.
Умалени версии на междупланетната транспортна система може да се използват за изстрелване на спътници, пренасяне на товар до орбитална международна станция и мисии за изграждане на база на Луната. "Можем да изградим система, която ще "изяде" собствените ни продукти, ще ги направи излишни и тогава всичките ни ресурси, използвани за Falcon Heavy и Dragon ще се фокусират върху една единствена система", каза той по време на лекцията си.
Мъск повтори мантрата си за ракети с елементи за многократно използване, благодарение на които значително да намали цената за операциите. Въпреки това се смята, че SpaceX няма как да мине без правителствени средства и договори, защото с изстрелване на сателити и снабдяване на МКС не се събират достатъчно средства. Същото е и обяснението за подновения му интерес към Луната, включително защото и новата администрация на Доналд Тръмп проявява по-скоро интерес към лунни пътувания.
Dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар