Роджър Федерер се нуждаеше само от час и две минути, за да се класира на 13-ия си финал на турнира в родния си град Базел. Маестрото буквално отвя 10-ия в световната ранглиста Давид Гофен – 6:1, 6:2. Швейцарецът беше много агресивен и не позволи на своя съперник да разгърне играта си. Той реализира 20 уинъра в двубоя, 12 от които бяха на неговия форхенд.

Маестрото спечели 21 от общо 23 разиграни точки на своя първи сервис и не даде нито една възможност за пробив на белгиеца. За сметка на това той проби шест пъти Гофен и не свали нито за миг много високото ниво на играта си.

Федерер записа 11-а победа срещу играч от Топ 10 за 2017 г., като има само едно поражение. Това е най-убедителния му успех над играч от първите 10 на света от турнира в Лондон през 2014 г., когато разби с 6:0, 6:1 Анди Мъри.

Швейцарецът гони осма титла в своя роден град, а на финала ще спори срещу Хуан Мартин дел Потро. Аржентинецът стигна до мача за трофея след успех с 6:4, 6:4 над Марин Чилич. Кулата от Тандил показа много стабилна игра и след час и 38 минути пречупи своя съпеник.

Дел Потро отново разчиташе на бомбен сервис и реализира седем аса в двубоя. Той имаше леки колебания, особено в средата на втория сет, но успя да се възстанови и да не позволи на Чилич да поднесе изненада.

Аржентинецът, който беше 47-и в подреждането за 2017 г. преди US Open направи нова сериозна крачка към класиране на финалния "Мастърс" в Лондон. Той ще влезе сред осемте най-добри за годината, ако спечели финала с Федерер. Дел Потро гони трета титла от Базел след тези 2012 и 2013 г.

Неделният финал между двамата ще бъде 24-а в съперничеството им и четвърта през 2017 г. Федерер води със 17 срещу шест, като спечели и два от мачовете им през този сезон. Маесторот надделя над Кулата от Тандил в турнирите от "Мастърс 1000" сериите в Маями (6:3, 6:4) и Шанхай (3:6, 6:3, 6:3), но загуби на четвъртфинал на US Open. Тогава аржентинецът го пречупи в епичен мач 7:5, 3:6, 7:6 (8), 6:4, продължил два часа и 51 минути.