Когато през 1997 г. мисията на НАСА "Патфайндър" (Pathfinder) успешно спусна малкия робот "Соджърнър" (Sojourner) на Марс, едва ли някой от космическата агенция си е представял какъв скок в технологиите ще има само 20 години по-късно. Първият марсоход е разполагал с едва пет камери, а най-новият самоходен апарат Mars 2020 rover, който все още се изгражда от учените в НАСА, ще има 23 "очи", с които ще може да прави панорамни снимки, да вижда препятствия пред себе си и дори ще запечата своето кацане на Червената планета, като това ще са първите кадри на отварящ се парашут на друга планета.

Еволюцията на камерите е повече от видна и космическата агенция е решила да се възползва от това. Те стават все по-малки по размер, но предават с все по-добро качество. НАСА има и финансова изгода от изпращането на толкова много камери на чуждата планета, тъй като направените от марсоходи снимки са широко разпространени в търговската мрежа.

Новият Mars 2020 rover ще има 6 камери повече от предшественика си "Кюриосити" (Curiosity). С по 10 камери пък са разполагали още по-старите марсоходи "Спирит" и "Опъртюнити". Създателите на новия самоходен апарат подчертават, че технологиите се развиват и с всяка следващата мисия на НАСА в Космоса ще могат да се изпращат все по-добри камери.

През 2020 г. Mars 2020 rover трябва вече да обхожда Червената планета. Апаратът ще е с размер на лека кола (приблизително 3 на 3 на 2.2 метра) и ще търси следи от микробиологични форми на живот днес, а не от марсианското минало. Освен това ще събира информация за възможността хората да присъстват на Марс, включително като опита да произведе кислород от марсианската атмосфера.

Марсоходът ще остави постигнатото от "Кюриосити" далеч зад себе си, тъй като ще прави цветни снимки и ще предава 3D изображения. Основаната камера на Mars 2020 rover ще може да увеличава заснетото в пъти повече в сравнение с тази на предния марсоход. С нея ще могат да се правят кадри на много отдалечени места и така по-лесно ще се изучават географските особености на планетата.

За да покажат каква точно е разликата между камерите от НАСА уточняват, че на "Кюриосити" тя е един мегапиксел и прави основно черно-бели снимки, докато тази на Mars 2020 rover е 20-мегапиксела и ще снима цветно. Важно уточнение е и, че снимки ще могат да се правят и в движение на апарата. С тази новост учените се надяват да съберат повече информация за Марс.

Dnevnik.bg