Епидемиите и страхът от приемането на новите технологии са най-големите заплахи, пред които е изправено човечеството в момента, каза ливанско-американският автор Насим Талеб в интервю за РБК.

По думите му едва ли е възможно в близките години да се стигне до "гореща" световна война, тъй като най-големите държави предпочитат да търгуват, а не да воюват. А ако участват в големи конфликти, като правило предпочитат да се водят войни чрез други.

Според него има и други недооценени заплахи като новите епидемии, от които "медиите подценяват опасността". "Резистентността на бактериите и антибиотиците нараства... появяват се нови щамове на вируси," проблеми, за които се пише в науни публикациит, но медиите рядко вдигат шум около тях. "Това пренебрежение превръща епидемиите в едни от най-вероятните кандидати за новите "черни лебеди". Знаменитата му фраза се отнася до явления, които не са планирани и предвидими, но са способни да променят хода на историята.

Втората заплаха според него е "неолудизмът" - страхът от новите технологии, който в съвременния свят е споделян често от антиглобалистки, антитехнологични движения или радикални екозащитници. "Прогресът не носи на хората толкова, колкото би им се искало, и мнозина се превръщат в ултраконсерватори, започват да се борят с науката и социалните реформи. Тази тенденция вече ясно се забелязва в ислямския свят," каза Талеб.

Най-добрата възможност, която не бива да се пропуска, според него е в нарастването на общественополитическите движения срещу централизацията. Като пример той дава събитията, които се случват в момента в Каталуня. "Нужни са повече такива движения, доколкото те водят към децентрализация, до възможности да се изпробва максимално голям брой варианти на административно устройство и да се избере това, което устройва най-много хора.

Дневник