Най-голямата в света литиево-йонна батерия започна да захранва електропреносната мрежа в Южна Австралия, съобщиха "Ройтерс" и Би Би Си. Изградената от "Тесла" 100-мегаватова батерия, официално пусната в петък, всъщност работеше частично от четвъртък заради нуждата от повече електричество в сградите при твърде високите летни температури.

През последните 18 месеца Южна Австралия има проблеми с електричеството. Батерията, на около 200 километра северно от Аделаида, трябва да предотврати инциденти като миналогодишния, при който целият щат остана без ток, каза австралийският премиер Джей Уедърхил в петък.

Когато е напълно заредена, тя може да дава електричество на до 30 000 жилища за около час. Целта ѝ обаче е да поддържа и стабилизира съществуващата енергийна система. Тя се състои от мрежа, използваща същата технология, която захранва колите "Тесла". Според компанията завършването ѝ "показва, че устойчиво, ефективно енергийно решение е възможно."

Шефът на "Тесла" Илон Мъск, според когото новата батерия е три пъти по-мощна от следващата по параметри в света, изпълни и обещанието си да я изгради за 100 дни. "Така се прави история",, каза Уедърхил, цитиран от Би Би Си. Работата по нея започна след въпроси към Мъск в "Туитър" дали е сериозен в намеренията си да помогне на Южна Австралия.

Тогава предприемачът, спечелил поръчка за изграждането ѝ, каза, че ако тя не е готова за сто дни, щатът ще я получи безплатно (цената на батерията досега не е била обявявана). Обвиненията към него бяха от противниците на възобновяемите енергийни източници, според които Мъск предлага "холивудски решения" в страна, разчитаща на изкопаеми горива - основно въглища - за около две трети от електричеството си.

Всъщност батерията беше завършена за около 60 дни и беше свързана с вятърен парк, управляван от френската енергййна компания Neoen. Според поддръжниците на проекта тя ще е от особена полза в щат, който вече получава 40% от електричеството си от вятърна енергия, но има проблем в по-спокойни атмосферни условия.

Независимо от това властите в Южна Австралия (а и в други щати като Нов Южен Уелс) се опасяват, че и това лято може да очакват проблеми с електроснабдяването заради прогнозата за по-високи температури от обичайното. 

Дневник